Miłość

Kobieta narcyz. Czy to możliwe, że się z nią spotykasz?

Związek jak z bajki. Zakochanie niemal od pierwszego wejrzenia. Partnerka tak idealna, że wydaje się nierealna. I nagle wszystko zmienia się o 180 stopni. Królewna przemienia się w żabę. Bratnia dusza staje się czarownicą. Czy to możliwe, że Twoja partnerka to kobieta narcyz?

Czym jest narcyzm?

Narcyzm to termin, który zdaje się być używany głównie względem mężczyzn. Typowy samiec alfa, zakochany we własnym odbiciu w lustrze i przekonany o swojej omnipotencji. Określenie to weszło do języka potocznego i często bywa nadużywane. A przecież wywodzi się od jednostki klinicznej, którą psychologia i psychiatria określają mianem „narcystycznego zaburzenia osobowości„.

Prawda jest jednak taka, że narcyz to osoba o bardzo niskim poczuciu własnej wartości i często nieuświadomionych traumach z okresu dzieciństwa. Swoje kompleksy chowa pod stworzoną na potrzeby własnego ego personą. W rzeczywistości boi się odrzucenia, jest niezwykle czuły na najmniejszą nawet krytykę. Zewnętrzny obraz człowieka sukcesu skrywa ogromne wewnętrzne cierpienie. Osobowość narcystyczna, choć rzeczywiście częściej rozpoznawana u mężczyzn, może oczywiście dotyczyć także kobiet.

Kobieta narcyz – jak ją rozpoznać?

Narcystyczne zaburzenie osobowości diagnozuje się u około 1% ogólnej populacji i w większości są to mężczyźni. Jednak cechy określające narcyzm są niezależne od płci:

  1. Poczucie wyższości i przekonanie, że jest się lepszym od innych.
  2. Arogancja i agresja względem tych, którzy nie dostrzegają ich wyjątkowości.
  3. Skłonność do manipulacji i kłamstw.
  4. Ciągła potrzeba bycia podziwianym przez innych.
  5. Brak empatii oraz zrozumienia potrzeb innych ludzi.

Większość związków z osobami narcystycznymi rozpoczyna się tak, jak opisaliśmy to we wstępie. Po pierwszych uniesieniach i wrażeniu miodowego miesiąca bajka zamienia się w koszmar, a Ty zostajesz z poczuciem totalnego braku zrozumienia. Nie potrafisz wytłumaczyć sobie tego, co się stało. Kłamstwa, manipulacje, kłótnie. Czujesz, że coś jest nie w porządku, jednak ciągle próbujesz to naprawiać. Nie rób tego. Uciekaj jak najprędzej. Kobieta narcyz nigdy się nie zmieni, będzie już tylko gorzej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *