courtney kammers IvPT0WhE Jw unsplash
Miłość

Otwarte związki – wady i zalety niemonogamii

Otwarte związki oznaczają posiadanie więcej niż jednego partnera (romantycznego lub seksualnego) na raz. To rodzaj umowy zawartej między ludźmi i opartej na wzajemnej szczerości. Czy łatwo utrzymać takie związki?

Dlaczego decydujemy się na otwarte związki?

Istotą bycia w związku jest cieszenie się wzajemnym towarzystwem i wspieranie się nawzajem. To, jak ktoś tę radość definiuje i w jakim kontekście chce ją przeżywać, jest kwestią indywidualną. Najważniejsza jest szczerość i wzajemne zrozumienie. Nie ma niczego złego w tym, że niektórzy chcą przeżywać miłość z wieloma osobami.

Nie ma jednego, wspólnego dla wszystkich powodu, dla którego ludzie decydują się na związki niemonogamiczne.  Zazwyczaj robią to, szukając spełnienia, szczęścia, miłości i satysfakcji (tak życiowej, jak i seksualnej). Proste, prawda? Przecież właśnie z tych powodów wiążemy się z innymi ludźmi. Tylko dlaczego z wieloma jednocześnie? Czasem chodzi o nowe doznania seksualne, realizowanie swoich fetyszy. Innym razem o potrzebę wiązania się z przedstawicielami obu płci. A czasem po prostu miłość nie wybiera i zakochujemy się w kilku osobach.

khamkeo vilaysing OcxlTBbb6SY unsplash

Niemonogamia – z czym musisz się liczyć

Bez względu na to, ilu masz partnerów lub partnerek pamiętaj, że dla każdej osoby musisz znaleźć czas. Znalezienie balansu pomiędzy życiem uczuciowym, zawodowym i czasem spędzanym z przyjaciółmi może okazać się trudne do wykonania. A gdzie czas dla samego siebie? Pamiętaj, że otwarte związki to nie alibi dla zdrad, ale rzeczywiste relacje, w których dbać trzeba o potrzeby innych osób. A to wymaga czasu i wysiłku.

Nawet gdy decyzję o wejściu w tego rodzaju związek podejmowałeś długo i po dogłębnym rozważeniu wszystkich za i przeciw, zazdrość może dopaść Cię w najmniej oczekiwanym momencie. Nieważne jak bardzo ufasz swoim bliskim i jak jesteś otwarty, uczucie zazdrości może być trudne do zignorowania i przezwyciężenia. W takiej sytuacji potrzebna jest duża dawka szczerości, bezpośrednia rozmowa, a może nawet rezygnacja z otwartej formy związku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *