Moda,  Sport

Adidas i Puma – historia dwóch braci

Adidas i Puma – jedne z najpopularniejszych marek obuwia. Za ich historią stoi rodzinna firma. I rodzinne konflikty. A historia ta sięga jeszcze pierwszej połowy XX wieku i pamiętnych Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w roku 1936.

Geda – rodzinna firma stworzona w pralni

W latach 20. ubiegłego wieku, czyli już sto lat temu bracia Adolf i Rudolf Dasslerowie założyli w Niemczech firmę obuwniczą. Stało się to tuż po tym, jak w Stanach Zjednoczonych firma Converse wypuściła do sprzedaży swoje pierwsze trampki z serii All Star. Spółka Gebrüder Dassler Schuhfabrik (w skrócie Geda) działała początkowo w rodzinnej pralni, by już kilka lat później obuwie produkowane przez Dasslerów zdobiło stopy najznamienitszych sportowców i zdobywców złotych medali Igrzysk Olimpijskich.

Jednak wraz ze wzrostem sprzedaży i popularności rosło też napięcie między braćmi. Nikt nie wie, co naprawdę wydarzyło się między nimi, ale rodzinna firma zakończyła swoją działalność tuż po zakończeniu wojny. Sami bracia pochowani zostali nawet po przeciwnych stronach cmentarza.

Adidas i Puma – jak dwóch braci pokłóciło się o buty

Legenda głosi, że do kłótni dojść miało podczas alianckich ataków na Niemcy, kiedy to obaj bracia wraz ze swoimi rodzinami schronili się w jednym bunkrze.  Po zakończeniu wojny skończyła się ich wspólna działalność biznesowa. Zaczęła zaś zajadła konkurencja. Mówi się, że już nigdy się do siebie nie odezwali, a ich niesnaski podzieliły nawet ich rodzinne miasto. Każdy z nich po przeciwnej stronie Herzogenaurach wybudował bowiem swoją fabrykę. Adolf, którego bliscy nazywali zdrobniale Adi, stworzył markę Adidas. Rudolf założył zaś firmę Ruda, której nazwę po jakimś czasie zmienił jednak na Puma.

Do dnia dzisiejszego nawet potomkowie braci nie wiedzą, co wydarzyło się naprawdę. Niektórzy mówią o zdradzie i wydaniu jednego brata siłom amerykańskim. Inni podejrzewają, że znany z bycia bawidamkiem Rudolf mógł podrywać żonę Adolfa. Cokolwiek jednak nie miało miejsca, kłótnia braci na stałe zmieniła historię sportu i mody. Dopiero w 2009 roku przedstawiciele obu marek rozegrali ze sobą pojednawczy, towarzyski mecz piłki nożnej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *