Dobrze ubrany jegomość
Ubraniem można zaznaczyć swoją przewagę i podkreślić siłę i urok. Doskonale wiedzą o tym kobiety. Przekonują się o tym również panowie.
Moda męska nie zawsze wyglądała tak jak dziś. Nie było dżinsów, T-shirtów, łatwo prasowalnych koszul, za to smokingi, surduty, fraki. Dzisiejsze ubrania w porównaniu z wcześniejszymi epokami przypominają uniformy, choć z pewnością są bardziej wygodne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że spodnie trafiły na stałe do męskiej garderoby dopiero w XIX wieku. Wcześniej panowie nosili opaski i męskie spódnice, a nawet pończochy. Dziś oznaką elegancji jest idealnie skrojony garnitur z jakościowej tkaniny, najlepiej nawiązujący krojem i kolorystyką do obowiązujących trendów. Jako oddzielna forma w modzie wykształcił się jednak dopiero w połowie XIX wieku. Definiowano go jako komplet garderoby męskiej marynarka, spodnie i kamizelka w jednym kolorze i z tego samego materiału. Ten sam okres to również czas poważnych przemian gospodarczych i społecznych. Zmiany w stylu życia i organizacji dnia spowodowały, że zaczęto wyraźnie wyróżniać stroje oficjalne i domowe. Do nich wkrótce dołączyły stroje sportowe i kąpielowe. Oczywiście znacznie się różniły od dzisiejszych, ale już wówczas myślano o nich w dzisiejszy sposób.
Najlepsze londyńskie
Spoglądając na historię mody męskiej stroje dla panów nigdy nie wyróżniały się bardziej niż kobiece. Z założenia, miały być schludne i wygodne, choć oglądając je dziś ciężko wyobrazić sobie komfort ruchów. W odróżnieniu od mody damskiej, której epicentrum od wieków jest Paryż, za stolicę mody męskiej uważa się Londyn, słynący z pracowni krawieckich z kilkusetletnią tradycją, w których ubierali się królowie wraz z całą męską częścią dworu.
Pewne jest jednak to, że w każdych czasach strojem można było wywrzeć odpowiednie wrażenie, podkreślić własną osobowość i charakter. Wiedza na ten temat często pozwalała na pewną manipulację. Osoby z wyższych sfer i zamożne zawsze ubierały się w określony sposób, mając do swej dyspozycji tabuny krawców, modystek, szewców. O ich kreacjach mówiono nie tylko wśród najbliższych znajomych, ale rozpisywano się w rubrykach towarzyskich w gazetach, dzięki czemu pozostałe warstwy społeczne miał możliwość naśladowania.
Polskie centrum
Niektóre obyczaje pozostają aktualne do dziś. Nadal społeczeństwo naśladuje grupę celebrytów, oglądając ich kreacje w różnego rodzaju mediach. Dziś jednak kryterium dostępu do mody jest prostsze. Są to pieniądze: ubrania najwyższej klasy od najlepszych projektantów są dostępne dla każdego, pod warunkiem , że zainteresowany zapłaci. Posiadanie ubiorów danej marki może zatem nie tylko być wyrazem troski o wygodę i jakość odzieży, ale także określeniem własnej pozycji. Dzisiejsza oferta rynku mody męskiej jest tak szeroka i zróżnicowana. Na rynku równolegle egzystują masowi producenci, jak i pracownie krawieckie, szyjące na miarę z najdroższych tkanin. Można to stwierdzić nawet na przykładzie polskiego rynku odzieżowego i obuwniczego. Jego pełny przekrój można zobaczyć w MODO Domy Mody, gdzie zgromadzono praktycznie całą ofertę krajowych producentów. Są wśród nich firmy kierujące swą ofertę do eleganckich panów, którzy potrzebują zarówno oficjalnych garniturów, jak i sportowych marynarek i spodni, jak również do modnych trendsetterów. Specjalnie dla tej drugiej grupy jest tam spora liczba butików z niepowtarzalną modą autorską od krajowych projektantów. Dla polskich panów chcących się dobrze ubrać to nie lada gratka. Dodatkowo poprzez zakupy tam, wspiera się polskich przedsiębiorców.