Dobrze ubrany jegomość
Moda

Dobrze ubrany jegomość


Ubraniem można zaznaczyć swoją przewagę i podkreślić siłę i urok. Doskonale wiedzą o tym kobiety. Przekonują się o tym również panowie.

Moda męska nie zawsze wyglądała tak jak dziś. Nie było dżinsów, T-shirtów, łatwo prasowalnych koszul, za to smokingi, surduty, fraki. Dzisiejsze ubrania w porównaniu z wcześniejszymi epokami przypominają uniformy, choć z pewnością są bardziej wygodne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że spodnie trafiły na stałe do męskiej garderoby dopiero w XIX wieku. Wcześniej panowie nosili opaski i męskie spódnice, a nawet pończochy. Dziś oznaką elegancji jest idealnie skrojony garnitur z jakościowej tkaniny, najlepiej nawiązujący krojem i kolorystyką do obowiązujących trendów. Jako oddzielna forma w modzie wykształcił się jednak dopiero w połowie XIX wieku. Definiowano go jako komplet garderoby męskiej marynarka, spodnie i kamizelka w jednym kolorze i z tego samego materiału. Ten sam okres to również czas poważnych przemian gospodarczych i społecznych. Zmiany w stylu życia i organizacji dnia spowodowały, że zaczęto wyraźnie wyróżniać stroje oficjalne i domowe. Do nich wkrótce dołączyły stroje sportowe i kąpielowe. Oczywiście znacznie się różniły od dzisiejszych, ale już wówczas myślano o nich w dzisiejszy sposób.

Najlepsze londyńskie

Spoglądając na historię mody męskiej stroje dla panów nigdy nie wyróżniały się bardziej niż kobiece. Z założenia, miały być schludne i wygodne, choć oglądając je dziś ciężko wyobrazić sobie komfort ruchów. W odróżnieniu od mody damskiej, której epicentrum od wieków jest Paryż, za stolicę mody męskiej uważa się Londyn, słynący z pracowni krawieckich z kilkusetletnią tradycją, w których ubierali się królowie wraz z całą męską częścią dworu.

Pewne jest jednak to, że w każdych czasach strojem można było wywrzeć odpowiednie wrażenie, podkreślić własną osobowość i charakter. Wiedza na ten temat często pozwalała na pewną manipulację. Osoby z wyższych sfer i zamożne zawsze ubierały się w określony sposób, mając do swej dyspozycji tabuny krawców, modystek, szewców. O ich kreacjach mówiono nie tylko wśród najbliższych znajomych, ale rozpisywano się w rubrykach towarzyskich w gazetach, dzięki czemu pozostałe warstwy społeczne miał możliwość naśladowania.

Polskie centrum

Niektóre obyczaje pozostają aktualne do dziś. Nadal społeczeństwo naśladuje grupę celebrytów, oglądając ich kreacje w różnego rodzaju mediach. Dziś jednak kryterium dostępu do mody jest prostsze. Są to pieniądze: ubrania najwyższej klasy od najlepszych projektantów są dostępne dla każdego, pod warunkiem , że zainteresowany zapłaci. Posiadanie ubiorów danej marki może zatem nie tylko być wyrazem troski o wygodę i jakość odzieży, ale także określeniem własnej pozycji. Dzisiejsza oferta rynku mody męskiej jest tak szeroka i zróżnicowana. Na rynku równolegle egzystują masowi producenci, jak i pracownie krawieckie, szyjące na miarę z najdroższych tkanin. Można to stwierdzić nawet na przykładzie polskiego rynku odzieżowego i obuwniczego. Jego pełny przekrój można zobaczyć w MODO Domy Mody, gdzie zgromadzono praktycznie całą ofertę krajowych producentów. Są wśród nich firmy kierujące swą ofertę do eleganckich panów, którzy potrzebują zarówno oficjalnych garniturów, jak i sportowych marynarek i spodni, jak również do modnych trendsetterów. Specjalnie dla tej drugiej grupy jest tam spora liczba butików z niepowtarzalną modą autorską od krajowych projektantów. Dla polskich panów chcących się dobrze ubrać to nie lada gratka. Dodatkowo poprzez zakupy tam, wspiera się polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.