Jak dopasować pasek do stylizacji?
Moda

Jak dopasować pasek do stylizacji?

Dobór męskich pasków do stylizacji wcale nie jest oczywisty. Wielu mężczyzn popełnia tu błędy, nie zwracając uwagi na podstawowe zasady, jakimi powinni się w tym przypadku kierować. Warto zatem je poznać i zapamiętać, bo to swoisty modowy dekalog.

Paski męskie skórzane – nie tylko do formalnych stylizacji

Wiele osób uważa, że noszenie paska skórzanego do niegarniturowych spodni jest nieodpowiednie. Tymczasem jak najbardziej warto skórzane paski dla mężczyzn dobierać do jeansów czy sztruksów. Oczywiście należy tu pamiętać o jednej zasadzie, a mianowicie, że pasek należy dobrać kolorystycznie do dodatków. Zatem w nieformalnej stylizacji powinien komponować się z butami i paskiem zegarka. W przypadku zimowej stylizacji powinien tworzyć monochromatyczne połączenie również z rękawiczkami. Jednak w stylizacjach nieformalnych można pozwolić sobie na nieco większą dozę szaleństwa i dobrać pasek do jednego z dodatków, pamiętając by reszta była stonowana. Jednak taki zabieg absolutnie jest zabroniony w przypadku formalnej stylizacji.

Klamrę paska dobieraj do bransolety zegarka w formalnej stylizacji

Istotne znaczenie ma również klamra w pasku, która w formalnej stylizacji powinna być klasyczna. Z kolei jej kolor musi być dopasowany do bransolety w zegarku bądź tarczy zegarka. Nawet takie drobne szczegóły mają znaczenie w formalnej stylizacji. Oczywiście również spinki do mankietów czy do krawata muszą być spójne kolorystycznie z paskiem skórzanym. Najważniejszą zasadą jest to, że do formalnej stylizacji nie można założyć innego paska niż skórzany.

Parciane paski do casualowych stylizacji

Oprócz pasków skórzanych z dużą, pełną klamrą, do casualowej stylizacji z chinosami można dobrać pasek parciany. Sprawdzi się on również do jeansów, chyba że stawiamy na stylizację smart casualową. W takiej sytuacji lepiej dobrać pasek skórzany, który lepiej będzie się komponował z koszulą. Jeśli chodzi o kolor, to najlepiej dobrać go do dodatków, również torby listonoszki na ramię. Paski parciane lepiej sprawdzą się ze sportowym obuwiem, gdyż w takim przypadku skórzany pasek będzie wyglądać nieco kuriozalnie.

Czarny pasek do czarnych butów – czyli więcej o kolorystyce

O ile w przypadku czarnego paska, raczej logicznym i najbardziej powszechnym wyborem są czarne buty, tak w sytuacji wyboru brązowych pasków męskich skórzanych często popełniane jest klasyczne faux pas. Absolutnie niedopuszczalne jest dobranie do czarnych butów brązowego paska, podobnie jak do granatowych, czy szarych. W każdym z tych wariantów skórzane paski dla mężczyzn powinny być dopasowane kolorystycznie do obuwia. W przypadku wyboru krawata również powinien on być w tej samej kolorystyce co pasek. W bardzo formalnej stylizacji najlepiej by był również gładki, z kolei w smart casualowej można pozwolić sobie na deseń na krawacie. Często w formalnej stylizacji pasek błędnie dobierany jest do garnituru, zamiast do butów. Choć od pasa w górę wszystko wygląda na dopasowane, to całość tworzy wtedy stylistyczny zgrzyt. W przypadku nieformalnej stylizacji, np. posiadając zegarek na bordowym pasku można dobrać do niego modny bordowy pasek, mimo że buty są w kolorze czarnym.

Jak dobrać długość paska?

Poza kolorystyką i materiałem przy doborze skórzanych pasków dla mężczyzn bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Zasada jest taka, że pasek powinien zapinać się na środkową dziurkę, albo tą blisko środka, aby w przypadku przytycia była jeszcze możliwość regulacji. Trzeba również nadmienić, że zbyt krótkie i ciasne męskie paski to prawdziwe faux pas. Przede wszystkim nie spełniają dobrze swojej funkcji praktycznej, jaką jest podtrzymywanie spodni, a ponadto sprawiają, że materiał nieestetycznie się marszczy. W przypadku zbyt wysokiego zapięcia spodni efekt jest podobny, dlatego obydwa parametry należy właściwie dobierać.

Jak wynika z powyższych rozważań dobór paska do spodni wcale nie jest prostą sprawą. W formalnej stylizacji nie ma miejsca na żadną swobodę w tym względzie i trzeba trzymać się sztywnych wytycznych dress codu. Przede wszystkim zawsze przy zakupie paska trzeba go przymierzyć i nie można go kupować „na oko”. Jeśli z kolei kupuje się męskie paski online, najlepiej zmierzyć długość paska, który ma się w swojej szafie i jest odpowiedniej długości.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *