Jak obchodzić się z zegarkiem, by długo i dobrze służył?
Choć dla każdej osoby, która ma swój ukochany zegarek, może to być przykre, nie jest to urządzenie nieśmiertelne… Ale jest też dobra wiadomość. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym lepiej, bo zaczniemy właściwie dbać o swój ulubiony, praktyczny gadżet i ozdobę w jednym. Tylko jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek.
Po pierwsze lepiej zapobiegać niż leczyć!
Teoretycznie jest to oczywiste. Ale tylko teoretycznie, bo w praktyce bywa różnie. Jeśli będziemy o zegarek dbać regularnie, będziemy użytkować go zgodnie z wytycznymi producenta i „serwisować” u zegarmistrza, istnieje spora szansa na to, że będzie on służył nam długo i niezawodnie.
Jeśli to nas nieszczególnie przekonuje, pamiętajmy o tym, że… chytry dwa razy traci! Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że jeśli nie będziemy robić nic i zgłosimy się z czasomierzem do specjalisty dopiero wówczas, gdy pojawią się problemy, może być już za późno. Naprawa może okazać się bardzo droga, albo nawet niemożliwa. Lepiej więc poświęcić kilka minut raz na jakiś czas (przecież nie musimy pielęgnować zegarka codziennie!) i zgłaszać się z zegarkiem na przegląd (wtedy zapłacimy niewiele), niż czekać, aż coś się stanie.
Na odwrót, a jednak logiczne!
Brzmi intrygująco? Mało kto wie, ale zegarki są naprawdę fascynującymi urządzeniami i działają w równie zaskakujący sposób. To oczywiste, że jeśli coś lubimy i stanowi dla nas wartość, zależy nam, aby zachować to jak najdłużej w doskonałym stanie. Bez względu na to, czy jest to cenna biżuteria, odzież, czy sprzęty domowe, staramy się te przedmioty szanować, używać sporadycznie, tylko na specjalne okazje. A jak jest z zegarkiem? Dokładnie na odwrót!
Jeżeli zależy nam na tym, aby jego mechanizm działał sprawnie, po prostu musimy go nosić. Nawet jeśli nie codzienne, to często, aby się „nie zastał”. Ujmując rzecz najbardziej obrazowo, gdy zegarek długo leży i nie jest używany, zawarte w nim smary mogą zgęstnieć. Kiedy zegarek zostanie wprawiony w ruch, zepsuty smar może uszkodzić delikatny mechanizm.
Istnieją nawet specjalne urządzenia – rotomaty – które mają za zadanie wprawiać w ruch zegarek, który aktualnie nie jest używany. Stosując rotomat, można znacznie wydłużyć żywotność czasomierza.
Regularne czyszczenie
Nie chodzi tu w żadnym razie o jakieś specjalistyczne zabiegi. Tych wręcz nie powinniśmy się podejmować. Możemy natomiast z powodzeniem czyścić zegarek z zewnątrz. W wyniku ciągłego noszenia, choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, czasomierz się brudzi. Pasek możemy zdjąć i wyczyścić oddzielnie – powinniśmy się upewnić, jakiego rodzaju czyszczenie zaleca producent, czy pozwala na zanurzanie paska w wodzie, czy tylko czyszczenie na wilgotno.
Tak samo wygląda sytuacja z kopertą. Upewnijmy się, czy jej zamoczenie nie spowoduje zepsucia zegarka. Popularne Casio zegarki to wysoce wodoszczelne urządzenia, ale nie każdy czasomierz zniesie kontakt z wodą.
Rozsądne użytkowanie
Co rozumieć pod hasłem „rozsądne”? Po pierwsze, nawet jeśli posiadamy wyjątkowo solidny i odporny na niesprzyjające warunki zegarek, jak np. niezawodne Casio zegarki), w żadnym razie nie oznacza to, że celowo powinniśmy testować jego wytrzymałość.
Jak się okazuje, nawet najlepszej jakości czasomierze mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury. Musimy więc pilnować, aby nie narażać ich na nią, pozostawiając je np. w samochodzie czy na rozgrzanym piasku na plaży.
Poza tym, o czym też nie każdy wie, zegarki mogą doznać… szoku termicznego. Nie jest więc wskazane opalanie się z zegarkiem na ręce, a następnie orzeźwiająca kąpiel w basenie, czy seans w saunie i zimny prysznic chwilę później. Pod wpływem ogromnej różnicy temperatur zegarek cechujący się nawet najwyższą wodoszczelnością może ulec uszkodzeniu – zniszczone zostaną uszczelki i do wnętrza zegarka dostanie się wilgoć.
Rozsądne użytkowanie czasomierza wcale nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy o niego dbać, nie wystawiać na działanie skrajnych warunków i przynajmniej raz na jakiś czas odwiedzać zegarmistrza. Wówczas jest szansa, że długo nam posłuży!
2 komentarze
TypowyFacet.pl
Warto, również zwrócić uwagę oprócz marki na jakość wykonania oraz opinie dostępne w internecie.
Adam
Jakiej marki zegarki są warte rozważenia?