Moda

Nie tylko rozmiar ma znaczenie… jak dobrać kolor paska na poszczególne okazje

Zakładając elegancki garnitur, mężczyzna powinien pamiętać o założeniu do niego paska. Nie należy z niego rezygnować, szczególnie w przypadku eleganckich strojów. Jest to poważny błąd, gdyż spodnie bez podtrzymania łatwo opadają, co wygląda niezbyt dobrze, a ciągłe ich poprawianie jest mało wygodne i nie wygląda elegancko.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklep.solier.pl.

Pasek do spodni dla mężczyzny powinien być nie tylko dopasowany pod względem rozmiaru, ale prezentować się estetycznie. Pamiętajmy, że nie pełni on jedynie funkcji praktycznej (podtrzymywanie spodni na odpowiedniej wysokości) ale i być ozdobą.

Paski do spodni – podstawowe zasady dobierania

Wybór paska powinien być uzależniony od tego, jakie spodnie wybieramy i na jaką okazję szykujemy strój. Eleganckie spodnie męskie, na przykład od garnituru, bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie klasycznego, cienkiego paska ze skóry, wyposażonego w delikatną, prostokątną klamrę. Idealny będzie kolor czarny.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy wybieramy pasek do spodni codziennych, np. chino. Do nich doskonałe będą szersze paski ze skóry, matowe. Idealnym kolorem jest brąz. Ciekawym pomysłem będą również paski plecione i nieco większe klamry, mogą być zdobione lub w nietypowych kształtach.

Dopasuj odpowiedni kolor paska do innych elementów garderoby

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, by kolor paska był dopasowany do koloru butów i innych skórzanych dodatków. Najlepiej, gdy cała galanteria skórzana, którą mamy na sobie, jest utrzymana w jednym kolorze. Jeżeli wybieramy elegancką stylizację, zakładamy garnitur, najlepiej zdać się po prostu na kolor czarny. Czarne buty, czarny skórzany pasek i inne dodatki, jak rękawiczki czy aktówka – to ponadczasowe i uniwersalne zestawienie, które na pewno się sprawdzi.

Sytuacja bywa trochę bardziej skomplikowana w przypadku pasków brązowych. Nie zawsze niestety jest łatwo znaleźć buty, pasek, rękawiczki i torbę w tym samym odcieniu brązu. Powinniśmy się jednak starać, by były one przynajmniej jak najbardziej zbliżone. To samo dotyczy również o wiele mniej formalnych pasków z plecionki. Niech ich barwa koresponduje z co najmniej jednym innym elementem ubioru.

Zwróć uwagę na klamrę na pasku

Dla elegancji, równie istotna jak kolor paska do spodni jest jego klamra. Uniwersalnym, ponadczasowym rozwiązaniem będzie wybór klasycznej prostokątnej klamry w kolorze srebrnym lub złotym. Tego rodzaju klamry są eleganckie, pasują do garnituru, jak i do bardziej casualowej stylizacji. Do codziennego, luźnego stroju odpowiednie będą również masywne, ciężkie, ozdobne klamry. Możemy zdecydować się również na klamry automatyczne. Są one bardzo wygodne i praktyczne, mają jednak charakter bardziej nieformalny. Jeśli chcemy prezentować się elegancko, lepiej wybrać klamry tradycyjne.

Zwróćmy uwagę również na to, jak kolor klamry przy pasku pasuje do innych „metalowych” elementów naszego stroju. Dobrze będzie jeśli dopasujemy go do spinek do mankietów lub koloru zegarka. W przeciwnym razie duży misz-masz kolorów nie będzie prezentował się elegancko.

Wybierz odpowiedni rozmiar paska

Dobieranie właściwego rozmiaru paska, jest kwestią tak podstawową, że w zasadzie każdy powinien dać sobie z tym radę, jednak dla pewności omówimy ją tu również krótko. Pamiętaj, że pasek nie powinien być zbyt luźny ani zbyt ciasny. Zwykle paski posiadają nieparzystą liczbę dziurek. Idealnie dopasowany powinniśmy zapisać na środkową dziurkę.Rozmiar paska liczony jest w centymetrach od środkowej dziurki do klamry, dlatego też możemy dostać na przykład paski w rozmiarze 90 czy 100. Na pewno nie ma sensu kupować zbyt długich pasków – kiedy długi koniec paska zwisa, wygląda to niechlujnie i niezbyt estetycznie.

Alternatywy dla paska

Zwróćmy uwagę na to, że chociaż standardowo do spodni najczęściej zakładamy pasek, nie jest to jedyna możliwość. Istnieją inne alternatywy, które pełnią tę samą funkcję – podtrzymania spodni na odpowiedniej wysokości. Jedną z nich są szelki. Szelki polecane są przede wszystkim osobom grubszym, z dużą nadwagą, widocznym brzuchem. Są one wygodne i jednocześnie prezentują się dość oryginalnie, ciekawie.

Bardzo elegancką alternatywą dla paska jest pas smokingowy. Nazywany on bywa również pasem hiszpańskim. Powinien być on wykonany z wysokiej jakości wieczorowej tkaniny, która charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Jest to element stroju na szczególne wyjścia, pasuje do smokingu, który wkładamy na przykład na wesele. Jeżeli boimy się, że pas smokingowy nie podtrzyma skutecznie spodni, pod marynarką możemy ukryć także szelki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *