Rodzaje męskich butów. Oxfordy, brogsy, derby… jakie buty powinni wybierać mężczyźni?
Moda

Rodzaje męskich butów. Oxfordy, brogsy, derby… jakie buty powinni wybierać mężczyźni?

Aby strój mężczyzny można było określić mianem stylowego, należy do niego dopasować również obuwie. Nie można zapominać o tym elemencie męskiej garderoby. Prezentujemy znane i mniej popularne rodzaje męskich butów. Sprawdź, które z nich musisz mieć w swojej szafie.

Jakie buty powinni wybierać mężczyźni?

Wśród butów męskich oferowanych przez wiele marek, które porównać można na serwisie modowym Domodi (www.domodi.pl/buty/buty-meskie), znajduje się obuwie różnych rodzajów. Podzielić je można na wizytowe, codzienne – a w tym i sportowe. Poniżej prezentujemy te, które powinni mieć w swojej szafie miłośnicy elegancji. Derby, oxfrody i brogsy to najważniejsze z nich.

Buty męskie derby

Derby zwane też są angielkami. To męskie buty wizytowe, poznać je można po otwartej przyszwie. To przednia część obuwia okrywająca palce i podbicie, zakończona językiem. W tego typu butach obłożyna, czyli boki cholewki z dziurkami na sznurowadła są naszyte na wierzch przyszwy. Nie łączą się z językiem.

Derby to nieformalny typ obuwia. Nie powinno się zakładać ich na oficjalne uroczystości. Sprawdzą się tylko do stylizacji smart casual. Pod żadnym pozorem nie nosi się ich do garnituru, ale prawda jest taka, że wiedzą o tym nieliczni. Właśnie dlatego, jeśli zakładać je, to tylko na mniej ważne spotkania, zwłaszcza w ciągu dnia.

Oxfordy męskie

Oxfordy uchodzą za najbardziej eleganckie z męskich butów. Wywodzą się z Anglii, ich historia sięga I połowy XIX wieku. Niektórzy uważają, że wzięły się od zamku Balmoral w Szkocji, gdyż model za kostkę nazywany jest balmoral boots. Inni, że jednak od studentów uniwersytetu Oxford, którzy nosili ich krótszą wersję. W Polsce znane są też jako wiedenki. We Francji określa się je jako richelieu. Obuwie to, w przeciwieństwie do derbów, ma zamkniętą przyszwę, a części z dziurkami na sznurowadła są wszyte pod jej spód. Z przodu mają naszyty nosek zwany kapką.

Najbardziej klasyczne są czarne oxfordy z licowej skóry z czarną podeszwą. Zakłada się je tylko na specjalne okazje do formalnego lub biznesowego garnituru. Według znawców to jedyne dopuszczalne obuwie na ślub.

Czarne Oxfordy z lakierowanej skóry można założyć tylko do smokingu lub fraka i to jedynie po godzinie 18:00.

Jeżeli chce się nosić oxfordy do stylizacji smart casual lub business casual, to tylko z brązowej skóry licowej, wykonane z zamszu lub ze zdobieniami.

Brogsy – charakterystyka butów

Kolejne buty, które powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny, to brogsy. To zarówno oxfordy, jak i derby, gdyż mogą mieć otwartą i zamkniętą przyszwę. W zależności od tego, na które się postawi, mogą być na bardziej uroczyste lub zwyczajne okazje. Derby brogsy będą idealne nawet do dżinsów.

Brogsy to określenie na obuwie, które ma ażurowe zdobienia, a na czubku – medaliony. Wyróżnić można brogsy i półbrogsy. Wszystko w zależności od ilości zdobień. Half brogsy mają dziurkowania na kapce naszytej na nosek ze zdobieniem. Full brogsy posiadają przód w kształcie rozety, a wzdłuż cholewki są perforacje i przeszycia, które układają się w skrzydełka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *