Akumulator do samochodu - jaki wybrać
Motoryzacja

Akumulator do samochodu – jaki wybrać?


Wybór akumulatora to nie łatwa sprawa, do wyboru mamy: żelowy, zwykły, AGM i do tego w różnych pojemnościach i o różnej mocy rozruchowej. Dodatkową komplikację stanowi fakt, że używany akumulator odmawia nam posłuszeństwa najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Tym samym decyzję musimy podjąć niemalże natychmiast. Który wybrać? Jak dopasować najlepszy? Zobacz wskazówki jak kupić dobry akumulator do samochodu.

Technologia akumulatora

Pierwsza decyzja jaką należy podjąć przy zakupie akumulatora jest wybór właściwej technologii. Możemy wybierać pośród trzech głównych typów dostępnych na rynku:

 • Akumulator z płynnym elektrolitem
  Jest to klasyczna wersja akumulatora, sprawdzająca się w starszych, klasycznych autach bez współczesnych rozwiązań. Jego rozwinięciem jest technologia ECM, stworzona z myślą o bogato wyposażonych samochodach.
 • Akumulator AGM
  W tym akumulatorze cały elektrolit jest wchłonięty w separatorach ze szklanego włókna o dużej porowatości, które znajdują się między płytami. Charakteryzują się długim czasem pracy i odpornością na pracę cykliczną. Sprawdzają się w samochodach z napędem hybrydowym i intensywnie eksploatowanych.
 • Akumulator żelowy
  Trzeci do wyboru jest akumulator, który wyróżnia się zastosowaniem żelu krzemionkowego, zagęszczający elektrolit. Znajduje zastosowanie w samochodach potrzebujących długotrwałego zasilania – świetnie sprawdzą się w przyczepach kempingowych.

Dla starszych samochodów, tym samym mniej zaawansowanych technologicznie, dobry akumulator to ten tradycyjny. Natomiast posiadacze aut hybrydowych powinni polegać wyłącznie na technologii AGM. Z kolei akumulatory żelowe nie powinny być stosowane jako rozruchowe.

Dobierz odpowiednie parametry

Kolejnym etapem w wyborze akumulatora jest określenie jego parametrów. Tu należy zwrócić uwagę na:

 • Wymiary – akumulator nie może być większy, niż jego miejsce w samochodzie
 • Pojemność – ten parametr określa ilość energii dostarczonej przez akumulator do jego rozładowania w temperaturze ok. 25 st. C. Pamiętaj, że wybór akumulatora o pojemności dużo większej niż zalecana, może skutkować ciągłym niedoładowaniem. Z drugiej strony, zbyt mała pojemność może nie zawsze dostarczać energii potrzebnej do odpalenia silnika. Wybierz akumulator równy (lub maksymalnie 10% większy) temu co sugeruje producent samochodu.
 • Prąd rozruchowy – szczególnie ważna kwestia zimą. Wtedy zgęstniały olej stawia większy opór przy próbie rozruchu i potrzebna jest większa ilość energii. Prąd rozruchowy to właśnie określenie natężenia szczytowego akumulatora. Im większym prądem rozruchowym dysponuje akumulator, tym więcej energii jest on w stanie dostarczyć w krótkim czasie do rozrusznika.

Ostatnim krokiem przy wyborze akumulatora to rozważenie wszystkich korzyści jakie proponują poszczególni producenci, a także wybór sklepu motoryzacyjnego. Jeśli szukasz akumulatora w dobrej cenie zajrzyj na: http://www.wajbex.pl/czesci-samochodowe/akumulator,2-00001-0100010,0100042.aspx. To duży wybór i konkurencyjne ceny. Profesjonalna obsługa i, co ważne w tej sprawie, szybkość w realizacji.

Potrzebne Ci również inne części samochodowe? Sprawdź na wajbex.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *