Akumulatory w pigułce – to powinna wiedzieć każda kobieta
Każdy kierowca wie o tym, że bez akumulatora samochód nie ma prawa wystartować. Jednak, gdy mężczyzna ma problem z tą częścią, zwykle wie, jak należy postąpić – jak sprawdzić, czy akumulator nadaje się do użytku, jak go „reanimować” o jak kupić nowy. Kobiety mają gorzej – zwykle potrzebują pomocy.
Czy tak musi być? Nie. Wystarczy poznać kilka podstawowych aspektów tych części. Akumulatory samochodowe to baterie, dzięki którym nie tylko dochodzi do zapłonu. To one dostarczają prąd do wszelkiej elektroniki znajdującej się w aucie. Oto najważniejsze rzeczy, które każda kobieta powinna o tych bateriach wiedzieć.
Kwestia 1. – żywotność akumulatora
Każdy kierowca chce, by jego akumulator działał niezawodnie przez wiele lat – w końcu jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Prawda jednak jest taka, że żywotność baterii zależy w dużej mierze nie od niej, a od tego, w jaki sposób ją eksploatujemy. Dostępne w sklepach akumulatory samochodowe mają średnią żywotność wynoszącą 4-5 lat, ale sposób jazdy kierowców potrafi skrócić ten czas nawet o ponad połowę. Długie przestoje między wyjazdami, pokonywanie jedynie krótkodystansowych tras, gwałtowne rozładowywania spowodowane np. niewyłączonymi światłami – to wszystko może spowodować, że już przy pierwszej zimie bateria nie sprosta naszym oczekiwaniom.
Kwestia 2. – akumulator krojony na miarę
Co kierowca to opinia na temat tego, które akumulatory samochodowe są najlepsze. Prawda jest jednak taka, że nawet teoretycznie najnowocześniejsza bateria może okazać się nic nie warta, jeśli będzie posiadała nie właściwe dla twojego auta parametry. Chodzi tu szczególnie o takie kwestie jak pojemność, napięcie, wartość prądu rozruchowego, a nawet wymiary skrzynki. Tak więc najpierw patrzmy na parametry, a dopiero potem wybierajmy i montujmy nowy akumulator.
Kwestia 3. – kontrola
Wielu kierowców nie myśli o akumulatorze do momentu, w którym przekręca kluczyk, a samochód nie chce odpalić. Niestety – to trochę za późno. A baterii należy pamiętać dość regularnie, stale kontrolując jego stan. Wówczas można zareagować, zanim poziom elektrolitu (a tym samym sprawność akumulatora) obniży się na tyle, że zapłon nie otrzyma odpowiedniej dawki energii elektrycznej. Jeśli zauważyć, że poziom elektrolitu za bardzo się zmniejszył, po prostu uzupełnijmy go. To prosty i szybki proces – wystarczy dodać do niego wodę destylowaną.
Kwestia 4. – Zanim kupisz nowy
Twój akumulator przestał działać? Spokojnie. To wcale nie musi oznaczać, że potrzebujesz nowy. Spróbuj najpierw dobrze go naładować za pomocą prostownika (ok. 12 godzin). Jeśli i to niewiele to pomoże twojej baterii – nadal jest szansa na to, by uniknąć wydatku. Można spróbować zregenerować akumulator lub przełożyć go do mniejszego samochodu, dla którego takie parametry okażą się wystarczające.
Kwestia 5. – Pojemność akumulatora
Może się wydawać, że im większa pojemność akumulatora, tym lepiej. Tak jednak nie jest. Wiadomo, że zbyt mała niż zalecana spowoduje problemy z elektroniką i odpalaniem auta. Ale zbyt duża też nie jest dobra. Wówczas akumulator jest stale niedoładowany, co także skraca jego żywotność. Zaleca się zakup baterii o takiej pojemności, jaką posiadał akumulator fabryczny lub o takiej, która jest do 20% większa.
Dziękujemy firmie SpecPart za doradztwo.