Czym charakteryzuje sie silnik dwusuwowy?
Motoryzacja

Czym charakteryzuje sie silnik dwusuwowy?

Silnik dwusuwowy można zaliczyć do jednego z najlepszych silników o spalaniu wewnętrznym, jaki został stworzony przez ludzkość. Pod wieloma względami jest on znacznie lepszy od tradycyjnych silników czterosuwowych. Nic zatem dziwnego, że motor ten w obecnych czasach przeżywa ponowny renesans.

Silnik dwusuwowy – czy jest niezawodny?

Niezawodność, wciąż popularnych silników dwusuwowych polega na znacznym ograniczeniu cyklu pracy do jednego obrotu wału korbowego.

W przypadku dwusuwowych silników motocyklowych o prostej budowie, w ich wnętrzu nie występują zawory. W ścianach cylindra są natomiast tworzone specjalne nacięcia, zwane oknami, które to są odsłaniane przez płaszcz tłoka. Dzięki temu rozwiązaniu funkcję rozrządu pełni tłok, co w znacznym stopniu ogranicza stopień komplikacji jednostki napędowej.

W gaźniku tego typu silników powstaje wysokokaloryczna mieszanka paliwa z powietrzem, która to w momencie, gdy tłok porusza się do góry zostaje zassana do skrzyni korbowej. Następnie paliwo kanałami dolotowymi dociera do komory spalania. Wówczas to następuje płukanie cylindra, czyli wymiana spalin na świeżą mieszankę paliwa.

Ładunek przez kanał wydechowy wypycha gazy spalinowe, które to powstały w poprzednim cyklu, a tłok spręża mieszankę, która to ulega zapłonowi. W ostatniej fazie cyklu tłok otwiera okno wydechowe.

W większości silnikach sportowych cały cykl powtarza się nawet do 200 razy na sekundę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.