Dlaczego warto kupić opony zimowe?
Motoryzacja

Dlaczego warto kupić opony zimowe?

Każdej jesieni wiele osób zastanawia się czy w ogóle warto zmieniać opony na zimowe. Coraz mniejsza liczba śnieżnych dni, coraz wyższe temperatury i łagodniejszy klimat sprawiają, że niektóre osoby dochodzą do wniosku, że to bez sensu. Ale to nie prawda! Opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo na drodze nie tylko nam, ale też innym jej użytkownikom.

Prowadząc samochód nigdy nie możemy myśleć tylko o sobie.

Dlaczego opony zimowe w trudnych warunkach pogodowych są lepsze?

Zalety opon zimowych

Przede wszystkim opony zimowe mają inaczej zaprojektowany bieżnik i inną mieszankę, dzięki temu na śniegu, lodzie czy nawet po deszczu mają lepszą przyczepność niż opony letnie. W uproszczeniu można powiedzieć, że opony zimowe są bardziej miękkie i mają więcej wyżłobień. Trzymają się lepiej nawierzchni i odprowadzają śnieg czy wodę spod opon. Opona ma większą styczność z nawierzchnią i samochód lepiej trzyma się drogi.

Nawet jeśli samochód ma kontrolę trakcji czy ABS to nie pomoże nam to, gdy wpadniemy w poślizg na letnich oponach, bowiem nie zachowają one przyczepności tak jak opony zimowe w takich trudnych warunkach. Wbrew pozorom kiedy opony będą się ślizgać na szocie, a włączy się nam kontrola trakcji czy ABS to całkowicie stracimy kontrolę nad pojazdem co prawie zawsze prowadzi do wypadku.

Jednak, aby uzyskać pełną korzyść i bezpieczeństwo z użytkowania opon zimowych w warunkach zimowych należy wymienić cztery opony. I niezależnie od tego jaki napęd ma samochód tylko wtedy, gdy będziemy mieli cztery opony zimowe będzie on na jezdni prowadził się bezpiecznie i stabilnie. Jeśli na jedną oś – napędową damy zimowe opony, a na drugą letnie lub całoroczne to samochód będzie miał nierówną przyczepność i nie zachowa odpowiedniej sterowności.

Stosowanie opon zimowych ma też zaletę finansową. Otóż jeśli wymieniamy co sezon opony to oba komplety wystarczą na dłużej. Jeśli byśmy jeździli tylko na jednym komplecie opon to ich zużycie było by większe i trzeba by było opony wymieniać częściej. Mając dwa komplety i wymieniając je co sezon w aucie można zaoszczędzić na zakupie opon.

Innym rozwiązaniem bardziej ekonomicznym są opony wielosezonowe. Opony te łączą w sobie zarówno rozwiązania przeniesione z opon zimowych jak i letnich. Są wykonanie z mieszanki, która dość dobrze sprawdzi się zarówno na nawierzchni mokrej, suchej, jak i pokrytej błotem czy śniegiem. Opona ta jest twardsza niż zimowa, ale zarazem znacznie bardziej miękka niż letnia.

Oczywiście pytanie, które opony wybrać pozostaje nierozstrzygnięte.

Opony zimowe kupisz na Allegro – dlaczego?

Największy wybór opon zimowych jest na Allegro. Można znaleźć opony zimowe do każdego samochodu. Obojętnie do tego jaki mamy na to budżet, jaką mamy wielkość kół czy jaką masę ma pojazd.

Warto jednak opony zimowe kupić zawczasu. Kiedy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, albo nawet nagle pojawią się mrozy czy spadnie pierwszy śnieg opony, na których nam zależy mogą zostać wyprzedane. Będą również kolejki u wulkanizatora do zmiany opon będą gigantyczne.

Opony zimowe warto kupić wcześniej i czekać aż temperatura spadnie i cały czas będzie już chłodno, aby je wymienić. W tym wypadku lepiej to zrobić wcześniej niż później.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.