Indeks prędkości opon motocyklowych
Motoryzacja

Indeks prędkości opon motocyklowych

Nie wszyscy kierowcy jeszcze mają świadomość, że indeks prędkości jest jednym z bardziej istotnych parametrów, jakie mają opony motocyklowe. Jest on wzajemnie powiązany oraz zależny od ciśnienia.

Gdzie znaleźć indeks prędkości opon motocyklowych?

Opony motocyklowe mają no boku określony indeks prędkości, w zdecydowanej większości przypadków bezpośrednio za jej rozmiarem. Jest to dwucyfrowy numer, który jest powiązany z literowym oznaczeniem, przykładem może być 69H lub (73W). Należy pamiętać, że dwie pierwsze cyfry jest to indeks prędkości, z kolei dwie kolejne – indeks nośności. Duże znaczenie ma także nawias. Opony, które nie mają homologacji do użytku na publicznych drogach np. opony cross czy opony torowe mogą nie mieć oznaczenia indeksu nośności oraz prędkości.

W jaki sposób można rozszyfrować indeks prędkości opon motocyklowych?

Do tego celu konieczne jest skorzystanie z odpowiedniej tabelki, na której uwzględnione jest literowe oznaczenie określające maksymalną prędkość, jaka możliwa jest do uzyskania na danej oponie. Można dostrzec, że litery, które określają indeks prędkości, są ułożone w kolejności alfabetycznej. Wyjątkiem będzie jednak indeks prędkości H, który zlokalizowany jest między indeksem T oraz V. Rozwiązać zagadki będzie historyczne używanie indeksów prędkości. Już w latach 50 – tych seryjnie produkowano samochodowe opony radialne. Warto wiedzieć, że mogły one uzyskiwać wyższe prędkości w porównaniu do dotychczasowych opon diagonalnych. W Europie zaczęto zatem wykorzystywać indeks prędkości w celu określenia największej możliwej prędkości dla tych opon. Na samym początku indeks miał tylko trzy wartości.

  • S – opona standardowa do 180 km/h
  • H – opona o wysokiej prędkości do 210 km/h
  • V – opona o bardzo wysokiej prędkości do 240 km/h

W pewnym momencie zdecydowano się na stosowanie indeksu prędkości również w przypadku opon dla wolniejszych pojazdów. Pojawiła się zatem możliwość produkowania opon o zdecydowanie wyższych indeksach prędkości. Obecnie w tabeli indeksów prędkości wykorzystuje się kilkanaście pozycji, nadal jednak indeks H występuje pomiędzy indeksami S oraz V.

Jeżeli chodzi o indeksy prędkości, które nie są wyższe niż H (do 210 km/h), sytuacja jest bardzo prosta. Nie jest wtedy rekomendowane przekraczanie prędkości, która jest wyższa niż określa to indeks prędkości. Z kolei w kwestii opon o indeksie prędkości V (240 km/h), część z nich ma największą możliwą dopuszczalną prędkość większą niż 240 km/h. Właśnie takie opony będą miały zarówno indeks prędkości, jak i nośności, ujęty w nawiasach np. (58 V).

Polecani producenci opon motocyklowych

Znanym i polecanym przez nas producentem z dużym doświadczeniem jest firma Continental: https://www.continental-opony.pl/samochod/o-firmie/o-nas/nasze-jednostki-biznesowe/opony-motocyklowe

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

One Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *