Jak i kiedy możesz wypowiedzieć umowę OC?
Motoryzacja

Jak i kiedy możesz wypowiedzieć umowę OC?

Ubezpieczenie OC wiąże się często z niemałymi kosztami.  Co ważne ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi je posiadać. Jednak z różnych powodów coraz więcej osób zastanawia się, czy warto jest wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC. Czy wypowiedzenie umowy OC jest opłacalne? Wypowiedzenie OC jest możliwe jednak kwestie te mogą się początkowo wydać kierowcom nieco skomplikowane. Dlatego krok po kroku wyjaśnimy, jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC bez szkody dla osoby ubezpieczonej.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Czy można wypowiedzieć OC?
  • Czy wypowiedzenie OC ma sens?
  • Jak napisać wypowiedzenie OC, które zostanie uznane przez firmę ubezpieczeniową

Wypowiedzenie OC jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko wiedzieć jak i kiedy to zrobić. Wypowiedzenie możliwe jest jedynie pod pewnymi warunkami i nie możemy napisać wypowiedzenia, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Jako taka umowa ubezpieczenia również nie zostanie rozwiązana natychmiast. Kwestie ubezpieczenia oraz wypowiedzenia reguluje specjalna ustawa.

Wypowiedzenie OC- jak się do tego zabrać?

W myśl zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, OC jest niezbędne. Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe do dnia poprzedzającego koniec umowy ubezpieczenia OC. Chcąc napisać wypowiedzenie najwygodniej jest skorzystać z gotowych wzorów wypowiedzenia (https://wypowiadamoc.pl/ ). W myśl obowiązujących przepisów w 2021 roku możemy wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie, jednak zakończenie umowy nastąpi w ostatnim dniu okresu, na jaki została ona zawarta. Wypowiadając umowę sprawimy, że ubezpieczenie OC nie zostanie odnowione automatycznie na kolejnych 12 miesięcy. Ważna informacja jest taka, że zasady wypowiadania umowy ubezpieczenia OC są dla wszystkich ubezpieczonych dokładnie takie same. Zostały zapisane w art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC- skutki

Skutkiem wypowiedzenia umowy OC jest brak ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy. Wypowiedzieć możemy OC w tradycyjny sposób lub przez Internet. Ważne jest też to, że wypowiedzenie umowy OC jest w kilku przypadkach wręcz konieczne. Na przykład w momencie, kiedy zmieniamy ubezpieczyciela. Umowa ubezpieczenia OC jest automatycznie przedłużana, jeśli chcesz zmienić  ubezpieczyciela wręcz   obowiązkowo musisz wypowiedzieć kończącą ci się umowę ubezpieczenia OC. Gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC możemy bez trudu znaleźć w sieci. W przypadku sprzedaży pojazdu także możemy wypowiedzieć umowę OC. Takie wypowiedzenie polisy OC zbywcy pojazdu możemy wysłać do ubezpieczyciela lub dostarczyć osobiście w każdej chwili.

Jakie dane powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Pisząc samemu wypowiedzenie umowy OC, musimy pamiętać o tym, że dokument musi obowiązkowo zwierać pewne dane. Pismo z wypowiedzeniem musi posiadać: datę i miejsce sporządzenia dokumentu, dane osobowe, czyli imię i nazwisko, oraz adres zamieszkania i adres do korespondencji osoby, która zbywa polisę. W piśmie należy również uwzględnić numer rejestracyjny i markę pojazdu objętego ubezpieczeniem oraz nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej. Koniecznie pamiętaj, aby w wypowiedzeniu umieścić numer polisy OC, a także podstawę prawną. Bez wyżej wymienionych danych ubezpieczyciel może uznać wypowiedzenie za niekompletne i dokonać jego odrzucenia. Tym samym plany o zmianie ubezpieczyciela czy samo wypowiedzenie nie dojdzie do skutku.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *