Jak kupić zimowe opony - na co zwrócić uwagę
Motoryzacja

Jak kupić zimowe opony – na co zwrócić uwagę

Wybór opon zimowych u niektórych kierowców może powodować ból głowy. Na rynku dostępne są setki modeli o różnych specyfikacjach i niekiedy znacznie różniące się ceną.

Dlatego rodzą się pytania: Jak znaleźć opony idealnie dopasowane do moich potrzeb? W czym te opony są lepsze od innych? Który model wybrać, żeby nie przepłacić? W takim przypadku warto zwrócić uwagę, co jest dla nas najważniejsze.

Sprawdź również: Gdzie kupić zimowe opony?

Cicha praca opony

Cicha opona zapewnia większy komfort jazdy. Często zdarza się, że generowany przez oponę hałas staje się powodem rozdrażnienia kierowców, pasażerów i niekiedy innych uczestników ruchu drogowego.

Pomocna okaże nam się etykieta. Etykieta opony która charakteryzuje się cichą pracy będzie zawierać symbol jednej fali i zazwyczaj podana jest również wartość generowanego hałasu w decybelach.

Najkrótsza droga hamowania

Na etykiecie znajduje się informacja dotycząca drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Co prawda nie są to zimowe warunki, ale w ostatnich latach rzadko kiedy mamy do czynienia ze śniegiem i typowo zimową pogodą przez dłuższy czas. Najlepszy wynik to klasa „A”, a najgorszy to „G”. Należy pamiętać, że ustawodawca ustalił, że klasy „D” i „G” nie obowiązują samochodów osobowych. Z tego wynika, że najgorsza będzie opona z klasy „F”, która ma o 18 metrów dłuższą drogę hamowania od opony z klasy „A”.

Przeczytaj: Indeks prędkości opon motocyklowych

Najchętniej kupowane opony

Przy wyborze opon zimowych można też zasugerować się opinią kierowców którzy korzystają z danego modelu lub poszukać w internecie rankingów popularności poszczególnych modeli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *