ak kupować samochody używane? część 3 - na co zwracać uwagę?
Motoryzacja

Jak kupować samochody używane? część 3 – na co zwracać uwagę?

Na co warto zwracać uwagę?

Przede wszystkim na czystość silnika. Jeśli silnik jest lśniący, to bardzo źle – ktoś musiał go wymyć. Dobra jednostka jest zazwyczaj pokryta brudem oraz olejem co oznacza, że właściciel nic przy silniku nie grzebał.

Bardzo istotny jest stan zawieszenia (wahacze oraz przeguby). Aby sprawdzić ich stan należy maksymalnie skręcić kierownicę i dosyć szybko ruszyć. Jeśli coś chrupie lub piszczy – zawieszenie jest w fatalnym stanie. Mnóstwo osób pisze, że sprzedawany pojazd był garażowany. Zazwyczaj jest odwrotnie. Jeśli znajdziemy ognisko rdzy na progach samochodu to mamy pewność, że auto stało na „świeżym” powietrzu, czyli nie nadaje się do zakupu.

Znacie zapewne te wszystkie opisy aut, gdzie właściciel dopisuje „kierowca niepalący”. Jak sprawdzić, czy to prawda? Zakupmy paczkę papierosów i po kilku minutach rozmowy ze sprzedawcą poczęstujmy go papierosem. Jeśli zapali – w samochodzie na pewno było palone, tylko środki dezynfekcyjne na kilka dni pozbywają pojazd brzydkich zapachów.

Jeśli samochód z zewnątrz wygląda dobrze, to wsiadamy do niego i sprawdzamy zachowanie na drodze. Podczas jazdy należy słuchać silnika oraz skrzyni biegów. Gdy wydaje nam się, że wszystko jest ok – podpisujemy umowę i wracamy do domu „już naszym” samochodem

Pamiętajmy, że kupując używane auto musimy bardzo dobrze go sprawdzić, najlepiej skorzystać z porady fachowca. Nawet używane auto nie kosztuje kilku złotych tylko jest to większy wydatek, niejednokrotnie część z nas zbiera na taki samochód przez dłuższy czas. Dlatego nie warto w takim wypadku się spieszyć, tylko lepiej jest poczekać chwilę dłużej i znaleźć „perełkę” wśród ogłoszeń motoryzacyjnych.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo, aby nie powiedzieć ogrom ogłoszeń, więc mamy w czym wybierać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.