Jak przygotować samochód do zimy
Motoryzacja

Jak przygotować samochód do zimy

Samochód powinien być odpowiednio przygotowany do zimy. O tej porze roku zmieniają się warunki pogodowe. Musimy liczyć się ze śniegiem oraz gołoledzią. Czy zmiana opon z letnich na zimowe wystarczy? Jak przygotować auto do zimy, aby móc jeździć bezpiecznie? Przyjrzyjmy się bliżej, czego nie powinno zabraknąć w aucie zimą. 

Bezpieczeństwo na drodze zimą – zmiana opon z letnich na zimowe oraz łańcuchy na koła

Zmiana opon z letnich na zimowe to czynność, którą powinien wykonać każdy kierowca. Opony zimowe są dostosowane do jazdy na oblodzonej lub ośnieżonej drodze. Klimat w Polsce złagodniał w ostatnim czasie. Wielu kierowców bywa zaskoczonych zimą i zmienia opony letnie na zimowe w ostatniej chwili. Przy pierwszych opadach śniegu zakład wulkanizacyjny na mnóstwo klientów. 

Przed zimą warto wyposażyć samochód w łańcuchy na koła. Na terenie Polski kierowcy nie są zobowiązani do ich posiadania. Jazda bez łańcuchów śniegowych w niektórych rejonach jest niedozwolona. Odcinki drogi, na których są one obowiązkowe są oznaczone znakiem C-18. Najczęściej możemy się z nimi spotkać w rejonach górskich. 

Łańcuchy na koła
Łańcuchy na koła

Jak użytkować auto w okresie zimowym

Podczas mrozu oraz silnych opadów śniegu ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo ma dobra widoczność na drodze. Auto powinno być wyposażone w sprawne wycieraczki samochodowe. Przy niskich temperaturach niezbędny jest zimowy płyn do spryskiwaczy. Zapobiega on zamarzaniu szyb oraz ma ogromny wpływ na widoczność podczas jazdy. 

Mróz jest przeszkodą nie tylko podczas jazdy. Jeszcze przed uruchomieniem auta może on dać się nam we znaki. Kierowcy powinni być wyposażeni na zimę w następujące akcesoria:

  • skrobaczka do szyb (najlepiej ze zmiotką, przy pomocy której usuniemy śnieg z karoserii;
  • odmrażacz do szyb;
  • odmrażacz do zamków.

Przydatne są także łopata oraz sól drogowa – na wypadek, gdybyśmy ugrzęźli w śniegu. Nie bez znaczenie jest sprawnie działające ogrzewanie oraz wentylacja. Zapobiegają one parowaniu szyb. Mają więc wpływ nie tylko na komfort podczas jazdy, ale i na bezpieczeństwo na drodze. 

Mycie samochodu zimą oraz dbanie o czystość auta wewnątrz

Mycie samochodu zimą jest niezwykle ważne. Środki używane przez drogowców mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze zimą. Niestety wpływają one negatywnie na stan podwozia oraz karoserii. Należy pamiętać, aby myć auto, gdy temperatura na dworze jest dodatnia. 

Kolejnym problemem jest czystość samochodu wewnątrz. Przed wejściem do samochodu należy dokładnie otrzepać buty ze śniegu. Dobrym rozwiązaniem są dywaniki samochodowe gumowe. Są one łatwe do utrzymania w czystości. Pozwolą one nam na zachowanie czystego oraz suchego wnętrza. 

Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowany do zimy pojazd jest gwarancją bezpieczeństwa na drodze. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *