Jak przygotować samochód na zimę?
Motoryzacja

Jak przygotować samochód na zimę?

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego zarówno mechanicy jak i producenci zalecają sprawdzenie stanu technicznego auta, celem wykrycia ewentualnych usterek lub braków w samochodzie. Jedną z najważniejszych kwestii od której zależy przede wszystkim nasze bezpieczeństwo jest stan opon.

Przed ich wymianą należy skontrolować ich bieżnik, który w przypadku opon zimowych powinien wynosić 4 mm. Jeżeli jednak Twoje opony już się zużyły to warto pomyśleć nad zakupem nowych, a nie używanych. Zimą bowiem jesteśmy narażeni na drodze na ubity śnieg czy lód, który stanowi dla nas bezpośrednie zagrożenie.

Pamiętajmy, że opony to wydatek na kilka sezonów, dlatego też warto zainwestować w opony wysokiej jakości. Jednak czym kierować się przy wyborze odpowiednich zimówek?

Jak wybrać opony zimowe?

Jak wybrać opony zimowe?
Jak wybrać opony zimowe?

Opony zimowe charakteryzują się wysokim przystosowaniem do warunków atmosferycznych panujących w okresie zimowym. Szczególnie chodzi tutaj o specjalną konstrukcję bieżnika z dużą ilością nacięć, oraz mieszankę gumową z dużą ilością krzemionki, zapobiegającą twardnieniu w niskich temperaturach, a także wykazującą dużą elastyczność.

Ciężko wskazać jedną cechę, którą powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich opon. Opona bowiem powinna mieć dużą przyczepność, krótką drogę hamowania, oraz dawać dobry komfort jazdy. Innym kryterium doboru opon bardzo często stosowanym prze klientów jest wybór popularnego i sprawdzonego już przez nich producenta.

Jeżeli już dokonasz wyboru odpowiednich opon, warto również poświęcić dłuższą chwilę na wybór felg. Do wyboru mamy felgi aluminiowe lub stalowe.

Czym charakteryzują się felgi aluminiowe?

Czym charakteryzują się felgi aluminiowe?
Czym charakteryzują się felgi aluminiowe?

Alufelgi są bardziej plastyczne, jednak nie należy się tego obawiać, bowiem w przypadku uderzenia felga ta odkształci się, ale nie pęknie, dzięki czemu powietrze z opony nie uleci tak szybko i nie wpłynie z dużą nagłością na tor jazdy.  Choć na pozór mogłoby wydawać się inaczej wagowo felgi aluminiowe są dużo cięższe od felg stalowych. Związane to jest z ich produkcją.

Choć mit o ich mniejszej wadze jest dosyć często powielany. Alufelgi wpływają na układ hamulcowy, ponieważ schładzają go poprzez swój materiał odbierając ciepło z tarcz hamulcowych, ponadto są odporne na działanie korozji. Użytkownicy aut z felgami aluminiowymi podkreślają również, że felgi te sprzyjają lepszemu prowadzeniu auta na zakrętach. Jedynym minusem tego rodzaju felg jest ich czyszczenie, bowiem często wzór obręczy jest dość skomplikowany.

Czyszcząc felgi należy bardzo uważać, ponieważ aluminium nie może być zbyt długo narażone na działanie środków żrących przeznaczonych do czyszczenia tego typu felg. Jednak mimo to felgi aluminiowe są dużo chętniej wybierane ze względu na ogólną estetykę oraz możliwość wybrania nietuzinkowego wzoru. 

Jak wybrać felgi stalowe?

Felgi stalowe słyną z niższej ceny, jednak są dużo bardziej podatne na korozję. Plusem tego rodzaju felg może być możliwość ich wyprostowania w przypadku uszkodzenia. Jednak działanie to nie może być powtarzane w nieskończoność. Po kilku próbach blacha może ulec całkowitemu uszkodzeniu. Felgi aluminiowe są również bardziej odporne na chemię drogową. Na ich minus możemy zaliczyć słabsze chłodzenie hamulców. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *