Jak radzić sobie z trudnymi zabrudzeniami jesienią i zimą
Zima zbliża się wielkimi krokami. Standardowo oznacza to okres niemal morderczy dla motoryzacji. Sól na drogach i wszelkiego rodzaju błoto potrafią skutecznie skorodować niezabezpieczony lakier. Wnętrze auta z kolei jest narażone na brud przenoszony za pomocą naszych butów. Jak można sobie z tym poradzić? Są na to odpowiednie metody oraz środki, które mogą ułatwić sprzątanie wewnątrz, oraz uchronić zewnętrzny lakier od warunków atmosferycznych.
Zamarznięte uszczelki
Zmora każdego, kto miał okazję mierzyć się z temperaturą poniżej zera. Uszczelki w takiej temperaturze stają się sztywne i łamliwe. Dodatkowo, gdy nabiorą wilgoci niestety mają tendencję do sklejania się ze sobą. W efekcie tego działania otwarcie drzwi staje się niemożliwe. Brzmi jak znajomy scenariusz? Jest na niego rozwiązanie Posmarowanie uszczelek zwykłą wazeliną skutecznie pomaga zachować ich elastyczność, a ponadto zapobiega ich zamarzaniu, dzięki czemu nawet w ujemnych temperaturach dostanie się do środka samochodu nie będzie stanowiło problemu
Lód na szybach
Skoro była mowa o uszczelkach czas przejść do szyb. Zamarznięte szyby ograniczają widoczność podczas jazdy oraz mogą stworzyć sposobność do nałożenia mandatu karnego. Jak również dobrze wiadomo wrzątek nie jest tutaj żadnym rozwiązaniem. Różnica temperatur spowodowana wylaniem wrzątku na zmarzniętą szybę jest szybkim rozwiązaniem na jej pęknięcie. Można tego uniknąć. Odmrażacz do szyb jest to płyn, który rozmraża lód nie uszkadzając w żaden sposób szyby. Shiny Garage, RRCustoms oraz ADBL to firmy, które przodują w tej dziedzinie.
Zaawansowany sposób na zlodowaciałe szyby
Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które potrafi zabezpieczyć szybę jeszcze przed sezonem. W końcu ponoć lepiej zapobiegać, niż leczyć. I tutaj z rozwiązaniem przychodzi niewidzialna wycieraczka. Jest to specjalny rodzaj powłoki zabezpieczającej, która sprawia, że wszelkiego rodzaju wilgoć nie trzyma się szyby, której kanaliki są wypełnione przez preparat. Zabieg ten przynosi pozytywne skutki przez okres całego roku. Podczas zimy zabezpiecza szyby przed zlodowaceniem i osadzaniem śniegu. W okresie letnim w przypadku deszczów sprawia, że deszcz spływa z szyby w zaskakującym tempie znacznie zwiększając widoczność podczas deszczu. Wycieraczki auta mają jednak tendencję do tego, że po nałożeniu niewidzialnej wycieraczki zaczynają trzeszczeć. Rozwiązaniem tutaj jest dolanie do płynu używanego w spryskiwaczach 150 ml alkoholu izopropylowego.
Zamiana dywaników w aucie
Materiałowe dywaniki zostały zaprojektowane w autach tak, by pochłaniały ogromne ilości brudu. W zimie jest to wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie. Dlatego też na okres zimowy warto jest zamienić materiałowe dywaniki na te, które są stworzone z gumy. Delikatny brak estetyki jest ceną, którą można zapłacić w zamian za czyste i zadbane auto w okresie zimowym.
Zabezpieczenie lakieru woskiem
Lakier samochodowy nie znosi polskiej zimy. Mimo iż mamy coraz cieplejszy klimat nadal na terenie kraju zdarza się śnieg, a drogi są posypywane solą. Twardy wosk nałożony na lakier jest tutaj rozwiązaniem, które na okres zimy zabezpieczy samochód tworząc powłokę ochronną. Tak zabezpieczony lakier posiada minimalne ryzyko uszkodzenia warunkami atmosferycznymi, jest pomocny przy usuwaniu śniegu z auta, a ponad to podbija kolor lakieru sprawiając, że auto prezentuje się o wiele przyjemniej dla oka. Na twardy wosk trzeba jednak poświęcić kilka godzin swojego czasu. Dla osób, które nie są w stanie tyle rozdysponować z pomocą przychodzi wosk nakładany na mokro, który należy nałożyć zaraz po spłukaniu auta. Wosk ten wytrzymuje do trzech tygodni i wymaga częstszego nakładania. Jest to jednak proces o wiele szybszy, niż wosk twardy.
Podsumowanie
Zima jest okresem wzmożonego ryzyka dla samochodów. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o to, aby biały puch nie zaskoczył żadnego kierowcy, a dodatkowo zabezpieczył najważniejsze komponenty nadwozia oraz wnętrza tak, by auto cieszyło przez długie lata. Ceny produktów mogą się wydawać nie raz dość wysokie. Wynika to z tego, że ich jakość nie pozostawia najmniejszego powodu do obaw, a na dłuższą metę pomaga uchronić auto przed wizytą u blacharza, lub lakiernika.