Jak wyjąć akumulator z samochodu
Motoryzacja

Jak wyjąć akumulator z samochodu?

Jeśli pojazd już się nie uruchamia, zwykle jest to spowodowane wadliwym akumulatorem samochodowym. Jeśli nie nadaje się do użytku, należy go wymienić. Ponieważ naprawa nie jest możliwa.

W jaki sposób bateria może się szybko rozładować?

Mroźne zimowe dni to jedna z najczęstszych przyczyn niskiego poziomu naładowania. W zimnych i mroźnych warunkach akumulator potrzebuje wyższego natężenia prądu do uruchomienia pojazdu. Im więcej czasu zajmuje uruchomienie silnika, tym mniejsza pojemność akumulatora.

Zobacz również: łożyska samochodowe na RUFUS.PL

Jak przygotować się do wymiany akumulatora samochodowego?

Aby nie narazić siebie ani innych osób oraz nie uszkodzić pojazdu, na początku należy zapewnić bezpieczne środowisko pracy. To znaczy:

 • Zaparkuj na zamkniętym, wolnym i równym terenie.
 • Zachowaj dużą odległość od otwartego ognia.
 • Nie pal w pobliżu pojazdu.
 • Załóż odzież roboczą, rękawice i okulary ochronne.

Weź również pod uwagę, że podczas wymiany akumulatora samochodowego zasilanie pojazdu zostanie przerwane. Urządzenia takie jak system nawigacyjny czy radio często wymagają wprowadzenia kodu PIN przy uruchamianiu? więc przygotuj to.

Na koniec należy przygotować pojazd do wymiany:

 • Wyłącz wszystkie elementy elektryczne w pojeździe.
 • Wyłącz silnik.
 • Otwórz i zablokuj maskę.
 • Poszukaj akumulatora samochodowego. W wielu samochodach jest to wyposażone w plastikową osłonę.
 • Usuń osłonę.

Możesz teraz wymienić akumulator samochodowy.

Jak wymienić akumulator samochodowy?

Podczas wymiany akumulatora samochodowego należy przestrzegać kolejności. W przeciwnym razie zwarcia lub iskry mogą uszkodzić silnik. Z tego powodu poniżej przygotowaliśmy przewodnik dotyczący wymiany akumulatora samochodowego, który pomoże Ci to zrobić:

Krok 1: Wyjmij starą baterię

Akumulator samochodowy można rozpoznać po kształcie pudełka i dwóch biegunach, do których podłączony jest kabel. W nowszych bateriach bieguny są często czerwono-niebieskie lub czerwono-czarne – biegun dodatni jest czerwony. Jednym z najczęstszych pytań przy wymianie akumulatora samochodowego jest: pierwszy plus czy minus?

Ważne: Zawsze najpierw odłącz biegun ujemny! W przeciwnym razie mogą pojawić się iskry lub nawet zwarcie. Więc wykonaj następujące czynności:

 1. Odkręć nakrętkę z bieguna ujemnego i zdejmij czarny przewód łączący.
 2. Poluzuj nakrętkę bieguna dodatniego, aby móc w tym miejscu usunąć czerwony kabel.
 3. Poluzuj śruby systemu montażowego.
 4. Jeśli akumulator samochodowy jest teraz odsłonięty, możesz go wyjąć.

Ostrzeżenie: akumulator samochodowy do samochodu osobowego waży od dziesięciu do 30 kilogramów. Zdecydowanie powinieneś wziąć to pod uwagę podczas wymiany baterii.

Koniecznie sprawdź: Polerowanie samochodu w domu

Krok 2: Włóż nowy akumulator

Po wyjęciu starej baterii włóż nowy akumulator (np. Bosch, Varta, banner lub Centra) do odpowiedniej komory baterii. Następnie należy zamocować akumulator za pomocą systemu montażowego i dokręcić śruby mocujące. Możesz teraz podłączyć nowy akumulator samochodowy.

Zobacz również: łożyska samochodowe na RUFUS.PL

Krok 3: Podłącz baterię

Aby podłączyć nowy akumulator samochodowy, należy postępować w odwrotnej kolejności. Więc najpierw podłącz czerwony kabel do bieguna dodatniego i dokręć nakrętkę. Następnie podłącz czarny kabel do bieguna ujemnego, a także dokręć nakrętkę i wkręć tutaj.

Jak wyjąć akumulator z samochodu
Jak wyjąć akumulator z samochodu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *