Jak zadbać o samochód
Motoryzacja

Jak zadbać o samochód

Jeśli chcemy czuć się pewnie na drodze, oraz odczuwać czystą przyjemność z jazdy to powinniśmy zadbać o nasz pojazd nawet jeśli nasze auto ma już swoje lata. Dbanie o samochód to nie tylko sprzątanie ale też dbanie o jego kondycję, podzespoły. Gdy chcemy aby auto było zadbane musimy to robić systematycznie.

Przeglądy auta u mechanika

Każdy kierowca ma obowiązek raz do roku zrobić przegląd. Fakt pieczątka jest potwierdzeniem, że mieliśmy wykonany przegląd ale to nie o to chodzi żeby zapłacić za przegląd a po chwili zacznie nam się coś dziać z pojazdem, a przeważnie usterkę, którą wykryjemy szybciej daje się naprawić mniejszym kosztem.

Wymiana opon na letnie/zimowe i sprawdzanie ciśnienia w oponach.

O tym że wymiana opon jest obowiązkowa to wie każdy wyjątkiem jest posiadanie opon całorocznych jednak nie każdy kierowca pamięta że sprawdzanie ciśnienia w oponach jest równie ważne jak ich wymiana. Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewnia nam nie tylko bezpieczną jazdę oraz lepszą przyczepność, ale także przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa. Poza sprawdzeniem ciśnienia powinniśmy też ocenić bieżnik, ponieważ jazda na wysłużonych oponach nie tylko jest niebezpieczna dla nas ale także dla innych kierowców.

Sprawdź: Dobrej jakości opony

Sprawdź, inne dobre opony samochodowe:

Intercars
Intercars

Uzupełnianie płynów oraz wymiana oleju.

Kierowca, który dba o samochód przed każdą dłuższą podróżą sprawdza poziom płynów. Uzupełnia je lub wymienia te, które są już zużyte. Wymiana płynów to niezbędna czynności w sytuacji kiedy chcemy zadbać o kondycję naszego silnika. wymieniać oleje razem z filtrem powinniśmy raz w roku. Płyn hamulcowy co 2 lata zaś płyny chłodnicze co 5 lat. Warto też przy okazji sprawdzić kondycję akumulatora, a w razie potrzeby naładować go lub zakupić nowy i wymienić.

Sprawdź: Płyny do spryskiwaczy oraz akumulatory

Tankowanie tylko na sprawdzonej stacji dobrej jakości paliwem.

Paliwo, które nie jest dobre jakościowo może sprawić nie tylko, że w najmniej nieoczekiwanym momencie stanie nam auto, ale może też dojść do uszkodzenia silnika. Jeśli więc chcemy aby nasz pojazd posłużył nam na dużej w pierwszej kolejności powinniśmy unikać małych stacji prowadzonych przez tak zwane lokalne osoby czyli potocznie Janusza ze wsi. Lepiej czasem zapłacić za coś więcej ale mieć pewność że jest to dobre jakościowo i tak powinno to wyglądać w przypadku paliwa na, którym nie warto oszczędzać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *