miejskie auta terenowe
Motoryzacja

Najciekawsze miejskie auta terenowe

W ostatnich latach trwa moda na miejskie samochody terenowe. To samochody, które przede wszystkim mają podwyższony prześwit, są wyposażone w napęd na cztery koła a ich wygląd ucharakteryzowany jest na typową terenówkę.

Tak naprawdę takie samochody nie mają nic wspólnego z typowymi autami terenowymi, wyposażonymi w bardzo mocne i proste konstrukcyjnie silniki, stalowe osłony podwozia, snorkele i reduktory. Za to doskonale nadają się do eksploatacji w mieście i wokół niego, tym bardziej, że wiele osób lubi pojeździć rekreacyjnie po drogach gorszej jakości. Do tego coraz więcej mieszkańców miast buduje domy pod miastami, dojeżdżając do ośrodka miejskiego tylko do pracy.

Dlaczego terenówka w mieście?

Wysoki prześwit, mocniejsze zawieszenie i osłony silnika pozwalają zabezpieczyć samochód przed wpadnięciem w dziurę albo uszkodzeniem pojazdu na dziurawym parkingu. Elektronicznie załączany napęd na cztery koła pozwala znacznie zwiększyć przyczepność w czasie zimy, zwłaszcza podczas gołoledzi. Do tego auto o wyglądzie ucharakteryzowanym na terenówkę, wygląda bardzo ciekawie i podkreśla zamiłowanie do aktywności jego właściciela.

Crossovery i SUV

Bardzo popularne w ostatnich latach są kompaktowe SUV oraz mniejsze crossovery. Obecnie niemal każdy producent samochodów ma je w swojej ofercie. Crossovery są mniejsze, a ich nadwozia są bardziej śmiałe i przebojowe. Przykładem mogą być samochody francuskie, takie jak Renault Captur czy Peugeot 2008. Crossovery są zazwyczaj oszczędne, przykładem może być Captur, pod którego maską pracuje silnik, mający zaledwie 1.2 l pojemności. Co oczywiste, auto ma napęd tylko na przednią oś. Crossover może oferować także znacznie większą dzielność, czego przykładem jest znana od lat Toyota RAV4. Wyposażona w mocne silniki i napęd na cztery koła, może już śmiało pokonywać podmiejskie szlaki. Dla ludzi ceniących prestiż i wygodę, produkowane są większe auta, o dostojnej linii nadwozia, takie jak Volvo XC90 czy Audi Q3. Tutaj stawia się już na przyjemność z jazdy a także na luksusowe wyposażenie wnętrze i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Uterenowione kombi – alternatywa dla SUV i crossovera

Ciekawą alternatywą dla tych aut, idealną do miasta, są uterenowione kombi. One także mają mocniejsze silniki, napęd na cztery koła, osłony podwozia i terenowe dodatki. Ale mają też wielką zaletę – ich nadwozia są bardziej funkcjonalne niż w przypadku SUV i crossoverów, przez co lepiej nadają się do pełnienia roli auta rodzinnego. Luksusowym uterenowionym kombi jest Audi A4 Allroad. Jego japońskim konkurentem jest Subaru Outback Offroad. Hiszpański Seat Leon X-perience to uterenowione kombi, które doskonale łączy w sobie sportowe, dynamiczne i oryginalne nadwozie, z szeregiem terenowych dodatków. To najtańsze auto tej klasy, dzięki czemu dostępne jest dla większego grona klientów. Co ciekawe, posiada wersje z napędem na obie osie 4Drive i takie, w których napęd przekazywany jest tylko na oś przednią. Nowy Seat Leon X-PERIENCE czeka na klientów w autoryzowanym salonie Dynamica w Myślenicach. Auto ze zwiększonym prześwitem, osłonami podwozia i wyższą pozycją kierowcy to marzenie wielu osób. Dzięki dużej liczbie modeli, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.