Opłacalny używany samochód
Motoryzacja

Opłacalny używany samochód

Artykuł sponsorowany

Czy kupno używanego samochodu może być opłacalne? Za niższą ceną początkową kryją się niekiedy o wiele wyższe, niż w przypadku nowych aut, koszty eksploatacji oraz serwisu. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji sprawdzić, ile może nas kosztować utrzymanie samochodu przez następne lata. Pomogą nam w tym rankingi awaryjności, takie jak ranking niemieckiego stowarzyszenia GTU.

Nie jest żadnym odkryciem, że wraz z wiekiem rośnie awaryjność samochodu. Nie dotyczy to jednak każdego modelu w takim samym stopniu. Raport niemieckich specjalistów to potwierdza, przedstawiając precyzyjne dane procentowe, będące wynikiem szczegółowych badań około 5 mln samochodów. Czy oznacza to jednak, że jedyną szansą na kupno niezawodnego samochodu jest wycieczka do markowego salonu? Z pewnością nie. W przypadku najtrwalszych modeli ryzyko wystąpienia poważniejszej usterki z biegiem lat rośnie tylko nieznacznie. Są jednak takie, które niemal gwarantują pojawianie się kolejnych problemów.

Dla przykładu, ostatni wśród trzylatków na liście rankingowej, Renault Megane, może nam częściej sprawić przykrą niespodziankę niż 4-5-letnie Audi A3, Toyota Prius czy Mazda 3. Zresztą Toyota Prius otwiera stawkę w prawie wszystkich grupach wiekowych, co dowodzi, że jest to najbardziej niezawodny samochód na europejskim rynku.

Rankingi są cenną wskazówką przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu, czy to używanego, czy nowego. Przy zakupie używanego trzeba jednak dokładnie sprawdzić konkretny egzemplarz u dobrego mechanika, gdyż jego jakość w równym stopniu jak od producenta, zależy od dotychczasowego właściciela.

Jakie są wyniki raportu? Poniżej znajdziesz infografikę, gdzie w przejrzysty sposób przedstawiliśmy dane dotyczące aut kompaktowych. Warto mieć je w głowie przy wyborze nowego samochodu.

 

Opłacalny używany samochód

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *