Opony letnie
Motoryzacja

Opony letnie – gdzie kupić?

Wybór ogumienia do Twojego samochodu to nie jest taką prostą sprawą, jak się wydaje. Dobrze dobrane opony przyczyniają się przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Opony letnie należy zmienić gdy na dworze temperatura osiągnie wartość 7 stopni na plusie.

Warto zatem wiedzieć o nich coś więcej…

Opony letnie – jak czytać oznaczenia?

Przed zakupem nowych opon letnich należy zwrócić uwagę na opis znajdujący się na boku opony. Znajdziemy tam wszelkie dane potrzebne do prawidłowego doboru opony. Na co zwrócić uwagę?

  1. Szerokość opony 185/60/R14 – wyrażana jest ona w milimetrach szerokości przekroju opony „185” oznacza, że ma 185 mm szerokości opony, która mierzona jest od między bokami opony,
  2. Profil opony 185/60/R14 – „60” oznacza, że wysokość opony stanowi 60% jej szerokości,
  3. Średnica osadzenia 185/60/R14 – literka R oznacza budowę i konstrukcję opony, w samochodach osobowych mają kształt radialny, czasami możemy znaleźć literkę D, którą znajdziemy przede wszystkim na oponach samochodów ciężarowych, średnica felg wyrażona jest w calach „14” oznacza, ze możemy użyć felgi o rozmiarze 14 cali,
  4. Indeks prędkości 82 T bardzo ważny współczynnik informujący nas o krytycznym obciążeniu, jakie może przenieść opona poruszająca się z maksymalna prędkością, wyróżniamy oznaczenia takie jak:
  • Indeks prędkości T – maksymalna prędkość to 190 km/h
  • Indeks prędkości H – maksymalna prędkość to 210 km/h
  • Indeks prędkości V – maksymalna prędkość to 240 km/h
  • Indeks prędkości W – maksymalna prędkość to 270 km/h
  • Indeks prędkości Y – maksymalna prędkość to 300 km/h
  1. Hałas – współczynnik informujący cię o wytwarzaniu przez oponę hałasu, gdy mamy jedną kreskę oznacza to, że opona jest bardzo cicha, im więcej kresek tym hałas wydobywający się jest większy,

Opony letnie – gdzie kupić?

Mając te wszystkie dane możesz rozpocząć poszukiwanie ogumienia. Są dwie drogi kupna opon letnich, udajemy się do serwisu wulkanizacyjnego i tam fachowcy dobiorą odpowiedni model opon, założą je i wyważą. Drugim sposobem jest szukanie opon na własna rękę. Na Allegro znajdziesz szeroką gamę opon, gdzie każdy znajdzie odpowiedni model do swojego samochodu. Ponadto każdy komplet opon letnich możemy zobaczyć na zdjęciach, poczytać opis i ewentualnie zadać pytanie do sprzedającego.

Opony letnie oscylują w granicach od 550 zł w górę. Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, źle dobrane opony mogą przyczynić się do tragedii na drogach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *