Opony zimowe - jakie wybrać?
Motoryzacja

Opony zimowe – jakie wybrać?

Opony samochodowe to absolutnie nic innego, jak zewnętrzna koła w pojeździe. Zawsze produkowana jest z gumy, a następnie nakładana na felgę lub obręcz. Przeważnie wypełniania jest powietrzem, jednak zdarza się też wypełnienie innym gazem. Jednocześnie opona stanowi przedmiot kontaktujący samochód z podłożem. Opony zimowe czy całoroczne? Co wybrać?

Jest absolutnie niezbędnym elementem, aby samochód mógł się poruszać. Jednocześnie jej stan i jakość może realnie obniżyć lub podnieść bezpieczeństwo jazdy. Ich główną rolą jest zapewnienie optymalnej przyczepności pojazdu do podłoża, co ułatwia jego prowadzenie. Czynnikiem, który nadaje sprężystości oponie jest sprężone powietrze.

Opony zimowe czy całoroczne? Co wybrać?

Zwyczajowo wyróżnia się trzy rodzaje opon. Są to opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Absolutnie każdy z rodzajów opon charakteryzuje się zarówno plusami, jak i minusami, co warto uwzględniać przy dokonywaniu wyboru. Biorąc pod uwagę, opony całoroczne jako główną zaletę uważa się fakt, iż nie trzeba pamiętać o ich zmianie w momencie, gdy zmienia się pora roku. Jednak zwykle ten rodzaj opon charakteryzuje się jednocześnie znacznie niższymi parametrami niż opony zimowe czy letnie, które przystosowane są do określonych warunków atmosferycznych.

Warto zatem wziąć pod uwagę wszelkie, niezbędne aspekty przy wyborze najlepszego rodzaju opon, dopasowanego do potrzeb danego kierowcy. Kluczowym faktem jest też to, jak często eksploatowany jest dany samochód.

Samochód używany mało może mieć założone opony wielosezonowe. W wypadku samochodu, który pokonuje rocznie tysiące kilometrów, lepiej zdecydować się na opony sezonowe, odpowiednio zimowe i letnie.

Gdzie kupić opony zimowe? Warto sprawdzić ofertę serwisów internetowych typu na przykład Oponeo.

Opony zimowe czy całoroczne? Co wybrać?
Opony zimowe czy całoroczne? Co wybrać?

Opony samochodowe – co warto wiedzieć

Opony samochodowe odpowiadają za przyczepność samochodu do podłoża. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż ich jakość przekłada się nie tylko na ich żywotność. Ważna jest nie tylko jakość wykonania, ale i parametry produktu, jakie oferuje dany producent. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w wypadku opon wielosezonowych, które nie są zmieniane w trakcie roku kalendarzowego. Jednak każdy rodzaj opon powinien charakteryzować się wysokimi parametrami produktu.

Na rynku dostępne są opony zarówno klasy średniej, jak i premium. Jednocześnie mitem jest fakt, iż droższe opony samochodowe charakteryzują się znacznie wyższymi parametrami. Cena nigdy nie przekłada się na jakość produktu.

Jednak warto przy zakupie zwrócić uwagę na bieżnik produktu. Dla przykładu, dostępne są opony całoroczne z bieżnikiem asymetrycznym. Rozwiązanie to to stanowi swoistego rodzaju hybrydę dwóch bieżników. Nacięcia umieszczone na oponie z jednej strony odprowadzają wodę, z drugiej strony odpowiadają za przyczepność pojazdu.

Na rynku dostępne są także opony z bieżnikiem kierunkowym. Charakteryzują się one tym, iż posiada on wzór w kształcie litery V. Rozwiązanie to zapewnia niezwykle dobrą przyczepność opon do podłoża, niezależnie od jego rodzaju.

Jednocześnie opon, które są wymieniane, czyli opony zimowe i letnie, warto pamiętać o tym, aby wymieniać wszystkie cztery koła a nie tylko na jednej osi. Jest to szczególnie istotne z uwagi na bezpieczeństwo i przyczepność, zwłaszcza w czasie mrozów czy ulewnych deszczów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przede wszystkim, zanim dokona się zakupu tak ważnego produktu, jakim bez wątpienia są opony, odpowiadające za bezpieczeństwo kierowcy, a także pasażerów, często rodziny w tym malutkich dzieci, warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi danego produktu.

Warto porównać ofertę poszczególnych producentów, aby wybrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb danego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *