Polerowanie samochodu w domu
Motoryzacja

Polerowanie samochodu w domu

Zadbane auto to wizytówka każdego mężczyzny. Jednak każdy samochód po pewnym czasie traci swój blask, musimy o niego zadbać. Oprócz przeglądów mechanicznych, potrzebuje od czasu do czasu również zabiegów kosmetycznych. 

Żeby lakier błyszczał się jak na samochodzie, który wyjechał właśnie z fabryki potrzebne jest polerowanie lakieru. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga od nas większego nakładu czasu.

Rodzaje polerowania

Mamy dwa rodzaje polerowanie – mechaniczne i ręczne. Metoda mechaniczna bazuje na polerowaniu lakieru elektryczną szlifierką z odpowiednimi tarczami, przy użyciu odpowiednich past. Wymaga od nas dość sporej wiedzy, bo bardzo ingerujemy w lakier. Metoda ta jest używana bardzo często przez handlarzy samochodów, którzy chcą odświeżyć używane samochody.

Metoda ręczna jest do wykorzystania przez każdego z nas w domowych warunkach. Nie wymaga od nas tak dużej wiedzy, liczby narzędzi i umiejętności jak metoda mechaniczna. Ręczne polerowanie powłoki lakierniczej sprawdza się przede wszystkim przy niewielkim zużyciu lakieru.

Krok pierwszy – mycie samochodu

Ponieważ mamy do czynienia z pracą z powłoką lakierniczą naszego auta, przed przystąpieniem do polerowanie musimy dokładnie umyć auto. Oprócz wizyty na myjni, warto wyposażyć się w specjalistyczne środki czyszczące np. glinkę. Jednak trzeba pamiętać, że po jej zastosowaniu trzeba po raz kolejny umyć samochód. 

Nie możemy dopuścić, aby podczas polerowania na lakierze pozostały ziarenka piasku, bo możemy dość mocno uszkodzić lakier.

Krok drugi – przygotowanie samochodu

Przed przystąpieniem do polerowania samochodu trzeba wszystkie plastikowe elementy, szyby znajdujące się w pobliżu lakieru zakleić taśmą. Może się zdarzyć przez przypadek oczywiście, że zostaną one zabrudzone przez pastę do polerowania, a już tak łatwo doczyścić ich się nie da.

Krok trzeci – polerowanie

Do polerowania potrzebna będzie pasta do polerowania, najlepiej jest wybierać lekko lub średnio ścierną, bowiem nie będzie ingerowała tak bardzo w powierzchnię lakieru. Potrzebować również będziemy pad polerski. Wybierając pad do ręcznego polerowania warto wybrać ten o ergonomicznym kształcie, pasujący do ręki. Pady wykonane są najczęściej z pianki albo mikrofibry. Do ręcznego polerowania samochodu powinniśmy używać tych miękkich, albo średnio twardych.

Nakładamy odrobine pasty na pad i zaczynami na niewielkiej powierzchni wykonywać ruchy- przód- tył i owalne do czasu kiedy pasta będzie już odpowiednio wtarta. Zdejmujemy jej namiar i przechodzimy do kolejnego miejsca. Podczas polerowania samochodu nie należy zbyt mocno naciskać pada.

Krok czwarty – zabezpieczenie samochodu

Jeśli udało nam się już wypolerować cały samochód, warto go zabezpieczyć przy pomocy odpowiedniego wosku. Możemy również, co staje się coraz bardziej popularne używać we wcześniejszym etapie pasy polerskiej All in one, czyli razem z woskiem.

Materiał partnera.

One Comment

  • kpr

    jak ktoś nie ma doświadczenia to niech polerowanie lakieru zostawi ekspertom, bo wiele osób źle to wykonuje przez co niszczy lakier, zostają smugi z wosku itp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *