SEAT LEON 5D
Motoryzacja

SEAT LEON 5D – elegancki, rodzinny hatchback

Samochody kompaktowe posiada w swojej ofercie niemal każdy koncern sprzedający auta na terenie Europy. Nawet producenci znani z aut luksusowych, tacy jak Mercedes czy BMW, także posiadają takie pojazdy w swojej ofercie. Od lat jednym z liderów kompaktów w Europie jest Volkswagen Golf. Ma on jednak dwóch bliskich braci. Jednego z nich przedstawimy dziś bliżej.
Volkswagen Golf ma bardziej ekskluzywnego brata, którym jest model Audi A3. To pojazd przeznaczony dla klientów ze zdecydowanie pojemniejszym portfelem. Ale Golf ma tez innego brata, z południa Europy, zaprojektowanego z prawdziwą fantazją. To Seat Leon 5D.

Bracia o wspólnym rodowodzie

Rodzeństwo powstało w oparciu o jedną płytę podłogową – zarówno Golf, jak i Audi A3 oraz Seat Leon 5D, wykorzystują tę samą płytę podłogową MQB opracowaną przez koncern Volkswagena. Jest też wiele innych wspólnych elementów – oszczędne, turbodoładowane silniki benzynowe TSI oraz wysokoprężne TDI, niemieckie skrzynie biegów, elementy wyposażenia kabiny, zawieszenia, czujniki i wiele innych. Oparcie aut na jednej, sprawdzonej niemieckiej technice znacznie uprościło proces produkcji, a także serwisowania pojazdów. Poza tym dało klientom możliwość korzystania ze sprawdzonych rozwiązań i znacznie uprościło pracę inżynierów projektujących auta.

Hiszpański brat – czym się wyróżnia

Auta mają zatem bardzo wiele wspólnego, ale są też elementy, które je różnią. Hiszpański Seat Leon 5D łączy w sobie praktyczność, za którą ceniony jest Volkswagen Golf, bogate wyposażenie, za które cenione jest Audi A3 z bardzo nowoczesną, sportową sylwetką. Seat Leon 5D to wypadkowa sportowej linii nadwozia, z szeregiem charakterystycznych ostrych linii, „tnących” aerodynamiczną sylwetkę pojazdu i nadających im wyrazisty wygląd z dużą dozą elegancji. To samo dotyczy wyposażenia auta i jego kabiny – Seat Leon 5D to pojazd, który może pochwalić się wyposażeniem na miarę swojego elitarnego kuzyna, czyli modelu Audi A3.

Pięciodrzwiowy, hiszpański Lew – oszczędny i dynamiczny

Hiszpański Lew jest niczym jego pierwowzór, będący królem Afryki. Może być leniwy i powolny, przeznaczony do spokojnych wycieczek za miasto, do spokojnych dojazdów do pracy i do jazdy rekreacyjnej. Wówczas wystarczy wybrać wersję z bardzo oszczędnym silnikiem TDI o pojemności 1.6 litra i mocy 90 KM. Ale Seat Leon 5D może także pokazać swój drapieżny pazur. Silnik 1.4 Eco TSI o mocy 150 KM z dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG sprawi, że pojazd będzie poruszał się niezwykle dynamicznie. Takie same wrażenia zapewni silnik wysokoprężny o mocy 184 KM. Kompromisem pomiędzy mocą a oszczędnością są silniki o mocy 110 KM (benzynowy 1.2 TSI albo wysokoprężny 1.6 TDI) – idealne do jazdy po mieście, trasie i autostradzie. Seat Leon 5D to auto eleganckie i sportowe zarazem, oszczędne i równocześnie dynamiczne, kompaktowe, a jednak doskonale wyposażone. Przede wszystkim to świetne auto rodzinne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.