Zakup używanego auta a ubezpieczenie OC
Motoryzacja

Zakup używanego auta a ubezpieczenie OC


Osoby, które decydują się na zakup używanego auta bardzo często otrzymują „gratis” ważną polisę OC. Dzięki temu nie muszą już martwić się o dodatkowe koszty i szukać nowego ubezpieczyciela. Czasami jednak przyjęcie polisy od poprzedniego właściciela nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Czy w takiej sytuacji można zrezygnować z dotychczasowej umowy?

Wypowiedzenie OC jest możliwe tylko w kilku konkretnych przypadkach. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której kierowca zawiera umowę przez Internet lub telefonicznie, doszło do zdublowania polisy albo nowy właściciel pojazdu chce zrezygnować z ubezpieczenia, które zostało wykupione przez poprzedniego posiadacza auta.

Obowiązki poprzedniego właściciela auta

W momencie sprzedaży auta poprzedni właściciel jest zobowiązany przekazać firmie ubezpieczeniowej dane nowego nabywcy pojazdu. Ubezpieczyciel ma bowiem prawo dokonać tzw. rekalkulacji składki – może się okazać, że nowy właściciel niesie ze sobą większe / mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe.

Wypowiedzenie OC zgodnie z prawem

Warto mieć świadomość, że wypowiedzenie OC wykupionego przez poprzedniego właściciela jest możliwe w każdym przypadku. Zaś możliwość złożenia oświadczenia nie jest fanaberią firmy ubezpieczeniowej. Takie przypadki regulowane są prawnie – zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nie może zdarzyć się więc sytuacja, w której ubezpieczyciel odmawia rozwiązania umowy. Jest to bowiem zagwarantowane prawnie.

Wypowiedzenie OC można złożyć w dowolnym momencie

Kilka lat temu wypowiedzenie OC można było złożyć tylko w ciągu 30 dni. Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, w efekcie których z umowy można zrezygnować w dowolnym momencie jej trwania. Jeżeli nowy właściciel pojazdu nie złoży wypowiedzenia, wówczas umowa wygaśnie samoczynnie – z datą zawartą na polisie.

Jakich formalności należy dopełnić?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wypowiedzenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela wiąże się z koniecznością podpisania umowy w innej firmie ubezpieczeniowej. Koniecznością jest bowiem zachowanie ciągłości polisy, w przeciwnym razie nowy właściciel pojazdu musi liczyć się z finansowymi konsekwencjami – karami nałożonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Decydując się na wypowiedzenie OC, należy złożyć stosowne oświadczenie. Trzeba w nich zawrzeć wszelkie niezbędne dane, to jest: dane posiadacza auta, dane pojazdu (łącznie z numerem rejestracyjnym), numer polisy oraz datę zawarcia umowy.

Wypowiedzenie OC należy wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub złożyć osobiście w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czy opłaca się wypowiedzieć OC?

Wypowiedzenie umowy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela auta jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od tego, czy alternatywa oferta jest bardziej atrakcyjna. Trzeba więc porównać dostępne na rynku propozycje, a następnie wybrać tę, która jest najtańsza. W przypadku OC można bowiem kierować się wyłącznie ceną. Warto bowiem pamiętać, że zakres i maksymalne sumy gwarancyjne obowiązkowej polisy regulowane są ustawowo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *