Zakup używanego samochodu- na co zwracać uwagę?
Motoryzacja

Zakup używanego samochodu- na co zwracać uwagę?

Zakup używanego samochodu powinien być przemyślany. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem się spieszyć, a także działać pod wpływem emocji. Często niska cena jest niezwykle kusząca, jednakże zaraz po zakupie możemy być świadkiem wielu niemiłych niespodzianek. Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami pośpiesznego zakupu używanego samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą zaważyć na decyzji dotyczącej kupna pojazdu.

Mierniki grubości lakieru

Jeśli znajdziemy używany samochód, który spełnia nasze wymagania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na lakier, a także stan i spasowanie blach. Oczywiście nie ma co się oszukiwać, kiedy oglądamy kilkunastoletnie auto nie ma możliwości, że będzie ono w idealnym stanie. Zawsze znajdziemy jakieś odpryski, szpachlę czy oznaki korozji, jest to normalne i nieuniknione. Jednakże miernik pomoże nam w zdiagnozowaniu dużych ubytków, spowodowanych kolizjami.

Co ciekawe miernik grubości lakieru mierzy tak naprawdę odległość od powierzchni czujnika do powierzchni metalowej. Dzięki niemu możemy sprawdzić stan blacharski, a także ilość warstw lakieru i szpachli. Pomoże to nam w wykryciu nieuczciwych sprzedawców, którzy często żądają wygórowanych cen, sądząc, że samochód jest w stanie idealnym, natomiast używając miernika może wyjść na jaw wiele ciekawych napraw, o których nie byliśmy poinformowani. Na rynku dostępne są testery o różnej budowie. W szczególności różni się budowa sondy, czyli elementu którego przykładamy do karoserii.

Sprawdź: Ceny mierników grubości lakieru

Z reguły wyróżniamy mierniki z sondą płaską, dociskową i kulkową. Drugi podział polega na tym, że sonda jest wbudowana w obudowę lub znajduje się na przewodzie. Każde z tych urządzeń delikatnie różni się od siebie. Odpowiedni wybór powinien być poparty naszymi potrzebami, a także wymaganiami. Jeśli zależy nam na niskiej cenie i prostocie, najlepiej wybrać miernik z sondą wbudowaną w obudowę. Jeśli chcemy sprawdzić grubość powłoki w trudno dostępnych miejscach, najlepszy okaże się miernik z sondą zamieszczoną na przewodzie- płaską bądź dociskową.

Zakup używanego samochodu- na co zwracać uwagę?
Miernik-Lakieru-DX-13-S-AL-6

Wnętrze samochodu

Kierownica i gałka zmiany biegów są to elementy, z którymi ciągle mamy bezpośredni kontakt, dlatego właśnie one narażone są na zużycie w największym stopniu. Z reguły te elementy są dość mocno zniszczone, wszelkie materiały będą popękane, gładkie. Jeśli wyglądają one dobrze, prawdopodobnie zostały wymienione. Wówczas warto się zastanowić czy auto na pewno ma przebieg taki, jaki został podany przez sprzedawcę? Powinniśmy sprawdzić także stan foteli i okładziny pedałów, które również są wykorzystywane dość intensywnie.

Co pod maską?

Przed zakupem warto także zobaczyć, co kryje się pod maską samochodu. Nie trzeba być bardzo doświadczonym mechanikiem, żeby stwierdzić kilka podstawowych usterek. Możemy zwrócić uwagę na wycieki. Jeśli silnik jest bardzo czysty, prawdopodobnie został umyty, być może sprzedawca ma coś do ukrycia? Powinniśmy także zainteresować się naklejkami serwisowymi lub plakietkami z wymiany olejów. Dobrym pomysłem może być również wybranie się na stacje diagnostyczną wraz ze sprzedawcą, w celu zdiagnozowania wszelkich usterek.

Materiał przygotowany we współpracy z partnerem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *