Technologie

3 kroki do wyboru dobrej spawarki

Jeśli akurat stoisz przed wyborem spawarki, ten artykuł jest dla Ciebie. W 3 krokach przedstawimy Ci jak wybrać dobrą spawarkę i na co zwracać uwagę podczas kupna.

Inwertorowa czy transformatorowa? Wybór należy do Ciebie!

Spawarki inwertorowe cechuje niewielka masa i gabaryty. Tego rodzaju urządzenia mają skomplikowaną budowę, więc musisz liczyć się z tym, że trzeba je będzie naprawiać w specjalistycznym warsztacie. Oferują wysoką sprawność i tolerancję na wahania mocy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy niski pobór mocy, czyni je to idealnymi spawarkami dla profesjonalistów.

Niestety, sprzęt ten ma też wadę. Nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Spawarki  transformatorowe są o wiele tańsze od inwertorowych. Ich budowa jest prosta, a parametry dość ograniczone. Jakość spawu, stabilność pracy i energooszczędność nie są tu na tak wysokim poziomie, jak w przypadku spawarek inwertorowych. Ich wadami są także duże gabaryty, niższa moc urządzenia i niski cykl pracy. Zaletą jest natomiast odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Metoda spawania a spawarka

Pora przejść do kolejnego kroku, a jest nim metoda spawania. Wyróżniamy 3 metody spawania: MIG MAG, MMA i TIG.

Spawarki MIG MAG to inaczej migomaty. Wykorzystują one do spawania osłonę gazu. Jeśli chcesz łączyć grube metale z aluminium, wybierz właśnie tę metodę. Dlaczego? Ponieważ jakość spoiny jest tu zadowalająca. Tego rodzaju spawarki mogą mieć różne funkcje, na przykład test drutu i gazu, spawanie punktowe oraz regulację prędkości podawania drutu.

Spawarki MMA spawają za pomocą elektrody otulonej. Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju sprzęt, musisz pamiętać, aby regularnie usuwać żużel nagromadzony na spoinie. Niestety, wpływa to na efektywność urządzenia. Spawając metodą MMA możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Spawarki MMA często mają dodatkowe funkcje takie jak: stabilizacja łuku, funkcja Hot Start, regulacja pracy wentylatorów.

W przypadku spawania metodą TIG wykorzystujesz elektrodę nietopliwą. Dzięki temu uzyskana spoina jest wysokiej jakości. Spawając metodą TIG,  bez problemu połączysz aluminium i stale wysokostopowe. Pracując w trybie pracy TIG, możesz się też przełączać na tryb MMA.

Parametry spawarek

Tutaj zatrzymamy się na dłużej. Wymienione przez nas parametry spawarek znacznie ułatwią Ci pracę. Zwróć zatem uwagę na: prąd spawania, pobieraną moc, sprawność, rodzaj podajnika drutu, zasilanie, średnicę elektrody.

Prąd spawania urządzenia wpływa na tempo pracy, sprawność, ale także na możliwość łączenia grubych i twardych materiałów. Urządzenie przeznaczone do łączenia drobnych metalowych detali musi zapewniać prąd spawania rzędu 200 A. Do łączenia grubszych i twardszych metali skorzystaj z prądu spawania o amperażu powyżej 320 A. Pamiętaj, że maksymalny prąd spawania to 400 A.

Wybieraj energooszczędne urządzenia, zwłaszcza jeśli masz zamiar często z nich korzystać. Im niższa moc pobierania, tym urządzenie zapewni niższe koszty eksploatacji.

Sprawność spawarki określa jej cykl pracy. Na przykład cykl pracy 70% będzie oznaczał, że sprzęt może pracować przez 7 minut (w 10-minutowym cyklu pracy), natomiast przez 3 minuty będzie się musiał chłodzić. Im wyższa wartość cyklu pracy, tym sprawniejsze urządzenie.

W migomatach warto zwrócić uwagę na podajnik drutu. Te metalowe są o wiele bardziej wytrzymałe i trwałe. Utrzymają nawet 15-kilogramowe szpule drutu. Plastikowe podajniki są mniej trwałe – udźwigną szpule drutu do 5 kilogramów. Podajnik może być wbudowany w migomat lub wydzielony.

Natomiast im grubsza średnica elektrody, tym spawarka może spawać grubszy materiał. Przyjmuje się, że na 1 mm przypada 50 A mocy spawarki.

Urządzenie dobierz w zależności od rodzaju wykonywanych zadań. Jeśli spawasz okazjonalnie, sprawdzi się spawarka transformatorowa. Natomiast do precyzyjnych prac wymagających dobrej jakości spoiny, wybierz spawarkę inwertorową.

3 kroki do wyboru dobrej spawarki
3 kroki do wyboru dobrej spawarki
Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *