[TEST] Bezprzewodowe ładowarki do telefonów
Bezprzewodowe ładowanie urządzeń jest możliwe dzięki dostępnym od paru lat na rynku akcesoriom do niektórych smartfonów i tabletów.
Jak działa bezprzewodowe ładowanie telefonów
Ładowanie baterii beż użycia kabli jest możliwe dzięki indukcji elektromagnetycznej, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie prądu. Prąd jest przesyłany przez cewkę znajdującą się w ładowarce, która powoduje wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Pozwala to na indukowanie napięcia w drugiej cewce, która znajduje się w ładowanym urządzeniu.
Tego typu rozwiązanie może również opierać się na rezonansie magnetycznym. Ładowarka najczęściej ma postać maty, na której kładziemy smartfon lub tablet, co powoduje przesył energii do urządzenia. Jest również możliwość nabycia specjalnego etui do urządzeń, które nie są przystosowane do bezprzewodowego ładowania. Ten sposób ładowania, pomimo związanych z nim kosztów ma wielu zwolenników.
Ładowanie bezprzewodowe jest bardzo wygodne i bezpieczne dzięki braku kontaktu z otwartymi stykami. Niestety ma również pewne wady, do których należy wolniejszy czas ładowania niż w przypadku użycia klasycznej ładowarki oraz większy pobór energii. Ponadto jako minus wymieniane jest potencjale, negatywne oddziaływanie fal elektromagnetycznych na zdrowie oraz pracę innych urządzeń.
Brak standaryzacji
Problemem dla osób zainteresowanych tym rozwiązaniem jest również brak standaryzacji, który znacznie utrudnia dobór ładowarki do konkretnego urządzenia. Prace na rozwojem i udoskonalaniem bezprzewodowego ładowania jednak trwają, co pozwala mieć nadzieje, że wkrótce ten problem zostanie rozwiązany.
Większość producentów pomimo wszystko stara się używać standardu QI. Najnowsze telefony mają wbudowaną już cewkę (np. Samsung S6 Edge), jednak starsze telefony także jesteśmy w stanie przystosować do tego standardu dzięki specjalnym odbiornikom.
Test ładowarki Qiray S10
Do testu wykorzystałem ładowarkę Qiray S10 oraz telefon Samsung Galaxy S6 Edge.
Przede wszystkim sprawdziłem jak długo trwa ładowanie i czy warto nabyć bezprzewodową ładowarkę do telefonu – czy będzie praktyczna.
Zawartość zestawu
W zestawie znajdowała się ładowarka Qiray S10, kabelek micro USB, instrukcja obsługi. Z całą pewność zabrakło ładowarki sieciowej. Ale przeprowadzę również test z wykorzystaniem standardowej ładowarki od Samsunga.
Ładowarka na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ładnie i efektownie.
Test 1 (z wykorzystaniem ładowarki sieciowej)
Ładowanie trwało ok. 4,5 godziny. Telefon został całkowicie naładowany, nie zauważyliśmy aby zarówno telefon jak i ładowarka zbytnio się nagrzały.
UWAGA: Należy używać adaptera 5V 2A. Ładowarka S10 może nie współpracować poprawnie z adapterami z możliwością obsługi 9V 1,67A lub 5V 2A – czyli tych wykorzystywanych do Fast charge. Nie zawsze udało nam się przy pomocy tego adaptera w pełni naładować telefon. Ładowarki Fast charge są dedykowane do bezprzewodowych ładowarek obsługujących Fast charge.
Nie jest standardem na rynku dołączanie do bezprzewodowych ładowarek adapterów sieciowych, jednak myślę, że mogłoby to wyróżnić ładowarki Qiray na rynku.
Test 2 (z wykorzystaniem gniazda USB)
W tym wypadku telefon bez problemu został naładowany do 100% trwało to ok. 4,5 godziny. Ładowarka ani telefon się nie nagrzały, więc oceniam ten test bardzo pozytywnie, aczkolwiek… ale o tym już w podsumowaniu.
Podsumowanie
Ładowarka Qiray S10 to naprawdę fajny gadżet i jeśli chcecie fajnie wyglądającą ładowarkę to z całą pewnością musicie nabyć Qiray S10.
W moim przypadku nie zda ona egzaminu, bo czas ładowania 4,5 godziny to stanowczo za dużo i nie zawsze mam tyle czasu aby czekać na naładowanie telefonu.
Jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają telefony nie obsługujące „szybkiego ładowania”.
Producent posiada także ładowarki umożliwiające szybkie ładowanie telefonów, więc nie wykluczone, że zdecyduję się na inny model ładowarki.
Ładowarkę do testów udostępniła firma Qiray Sp. z o.o. – dziękujemy