Jak buduje się piętrowe hale stalowe?
Technologie

Jak buduje się piętrowe hale stalowe?

Przyjęło się, że hale stalowe mają jedną kondygnację. Obiekty magazynowe, produkcyjne lub logistyczne rzeczywiście zazwyczaj są parterowe. Zazwyczaj, ale nie zawsze. W razie potrzeby istnieje możliwość zaprojektowania i wybudowania piętowych budynków albo stworzenia antresoli w halach stalowych. Jak to się robi?

Dlaczego hale przemysłowe przeważnie są parterowe? Ponieważ montuje się w nich ciężki sprzęt i przechowuje towary o znacznej wadze, co wymaga stworzenia konstrukcji o odpowiedniej wytrzymałości. Poza tym transport maszyn i materiałów pomiędzy kondygnacjami byłby problematyczny lub niemożliwy.

Mimo to budownictwo przemysłowe czasami sięga po hale piętrowe. Dzieje się tak wtedy, gdy inwestor chce maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń np. na stosunkowo małej działce i w planowanym obiekcie.

Dodatkowe piętro w halach stalowych

Hale stalowe, w tym obiekty logistyczne, hale magazynowe i produkcyjne zazwyczaj mają jedno piętro naziemne osadzone bezpośrednio na gruncie. Wynika to ze wspomnianych wcześniej kwestii logistycznych i wytrzymałościowych. Zdarza się jednak, że buduje się hale przemysłowe z dodatkową kondygnacją na całej powierzchni. Wówczas wykorzystuje się konstrukcję hybrydową opartą na żelbetowych słupach. Dzięki temu można stworzyć przestrzeń socjalno-biurową odpowiednio chronioną przed hałasem i właściwie dogrzaną.

Warto wiedzieć, że nie jest to popularne rozwiązanie ze względu na wysoki koszt wykonania i konieczność wydzielenia odrębnej strefy pożarowej. Częściej inwestorzy decydują się na dobudowanie jedno- lub wielopoziomowej antresoli.

Piętro częściowe – antresola

Czym jest antresola? To dodatkowe otwarte piętro, ale zbudowane wyłącznie w pewnej części hali. Projektuje się ją jako ustrój słupowo-ryglowy lub niezależny od konstrukcji budynku. Może mieć różną nośność, liczbę poziomów i sposób wykończenia w zależności od potrzeb firmy, która będzie z niej korzystać.

Antresole przydają się zarówno do magazynowania towarów, np. tych nienadających się do przechowywania na tradycyjnych regałach, jak i do tworzenia dodatkowych stanowisk pracy niewymagających dostępu do ciężkich maszyn.

Hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe z antresolami buduje m.in. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/

Co ważne, antresola nie jest oddzielona od hali głównej. Jeśli na dolnej kondygnacji toczą się procesy produkcyjne generujące duży hałas albo wpływające na znaczne zapylenie, trzeba się zastanowić, czy antresola to rzeczywiście dobre rozwiązanie.

Zintegrowane zaplecze socjalno-biurowe

Innym wyjściem jest budowa tak zwanego zaplecza socjalno-biurowego zintegrowanego z halą. Zaplecze zamyka się – izoluje się od części produkcyjnej i magazynowej, dzięki czemu można stworzyć odpowiednie warunki do pracy czasowej lub stałej. W przypadku obiektów produkcyjnych, w których należy zachować szczególnie wysoki poziom higieny, da się również wyznaczyć komory łączące poszczególne strefy. Hala przemysłowa z powodzeniem łączy wówczas przestrzeń produkcyjną i biurową.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *