Jakie technologie są na topie w branży IT?
Technologie

Jakie technologie są na topie w branży IT?

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Trendy i oczekiwania klientów cały czas się zmieniają, a producenci robią wszystko, żeby za tym nadążyć. Jednocześnie można wyraźnie wyodrębnić kilka dziedzin, które w ostatnim czasie wiodą prym. Warto się z nimi zapoznać, żeby nie zostać w tyle.

IT – co to jest?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jakie technologie IT stają się popularne, należy najpierw wyjaśnić ten termin. Pochodzi on od angielskiego information technology. Określa się tak zbiór wszystkich działań, metod i zasad odnoszących się do przetwarzania informacji.

Jakie są najpopularniejsze trendy w branży IT?

Obecnie prężny rozwój branży IT obserwujemy przede wszystkim w takich obszarach jak:
Cyberbezpieczeństwo – wraz z rozwojem technologii i coraz większej ilości informacji, które przechowujemy na naszym sprzęcie, rośnie zagrożenie. Hakerzy są na bieżąco z najnowszymi systemami, dlatego kładzie się duży nacisk na szybki rozwój tej dziedziny. Ataki wykorzystują najczęściej błąd w kodzie, naiwność użytkowników lub luki w systemie. W konsekwencji dostęp do plików i urządzeń może zostać całkowicie zablokowany, a hakerzy zażądają okupu. Z tego względu warto zadbać o bezpieczeństwo takich technologii jak np. chmura.

Chmura – ten prosty sposób na przechowywanie informacji w sieci staje się coraz bardziej popularny. Chociaż na chwilę obecną korzysta z niego około 18% firm, to widać wyraźnie, że ta liczba będzie rosnąć. Szczególny wzrost zainteresowania obserwuje się wśród takich technologii jak Anything as a Service (XaaS) oraz RaaS (Disaster Recovery as a Service).
Wirtualny asystent – ten rodzaj usługi już od paru lat proponują najwięksi producenci tacy jak Apple, Microsoft czy Amazon. Jednocześnie trwają intensywne prace nad tym, żeby rozszerzyć funkcjonowanie wirtualnych asystentów na inne obszary. Jeżeli ten trend się utrzyma, to do roku 2024 ten rynek będzie wart ponad 12,28 mld.

Internet rzeczy (IoT) – chodzi o to, że nowoczesne przedmioty gromadzą różnego rodzaju informacje i wymieniają je między sobą. Dobrze to widać w przypadku tzw. inteligentnych domów, gdzie wiele urządzeń musi ze sobą współgrać. Rozwój tego trendu idzie w stronę samodzielnej komunikacji i podejmowaniu decyzji przez urządzenia.

Podsumowując, chociaż branża IT zmienia się niemal każdego dnia, to można zaobserwować dominujące trendy. Podążając w tym kierunku, będziemy w stanie nadążyć za tym rynkiem i odpowiednio się do niego dostosować. Dzięki temu zwiększymy nasze szanse, żeby tam zaistnieć.

Wpis powstał dzięki współpracy z https://www.finitec.pl

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *