Salon urody - dobry sposób na biznes?
Technologie

Komputer nie musi być dużym wydatkiem

Zakup nowego komputera to wydatek liczony w tysiącach. Nie ważne czy to pierwszy komputer, czy nowa maszyna o określonym przeznaczeniu, zawsze każdy liczy się z kosztami, a pierwsze na co każdy patrzy będąc w sklepie to oczywiście cena. Dlatego decydując się na nowy sprzęt warto wziąć pod lupę oczekiwania, jakie postawimy nowemu nabytkowi. Sprawa nie komplikuje się tak bardzo, jeśli komputer będzie wykorzystywany jedynie serfowania po internecie lub oglądania filmów.

W zasadzie każdy, nawet najmniej zaawansowany sprzęt poradzi z tym sobie bez problemu i tutaj koszty są stosunkowo małe, nawet chcąc zakupić kompletną stację wyposażoną w taki czy inny monitor, drukarkę, lub urządzenie wielofunkcyjne, zawierające w sobie skaner i kopiarkę. Tutaj nie ma filozofii. Problem w wyborze odpowiedniego sprzętu pojawia się, kiedy nasz nowy komputer ma być maszyną do gier. Wiadomo, że z dnia na dzień wychodzą tytuły tak wymagające, że komputer kupiony około roku wcześniej już będzie miał kłopoty z zachowaniem swojej wydajności w nowej grze. Zwykły człowiek zdaje sobie z tego sprawę doskonale.

W takiej sytuacji, jeśli możliwa jest modernizacja posiadanego już komputera, sprawa się upraszcza, lecz jeśli jego komponenty nie są podatne na ulepszenia, wiele zrobić się nie da. Dlatego warto kupić taki  komputer, który przez najbliższych kilka lat będzie nadawał się do modernizacji. To nie taka prosta sprawa. Wiele komputerów dziś sprzedawanych i opisywanych jako najnowsze zdobycze techniki, są co prawda mocne i szybkie, ale mało kto wie, że już w tym momencie są skonfigurowane niemal na maksymalną wydajność, dlatego za rok lub dwa, kiedy zajdzie potrzeba ich udoskonalenia, niewiele da się zrobić. Najlepszym wyjściem jest własnoręczne zbudowanie komputera posiadającego zapas wydajności. Owszem, nie każdy potrafi zbudować komputer z podzespołów, mimo że nie jest to zbyt trudnym zadaniem dla mającego olej w głowie człowieka, dlatego można to zlecić firmom znającym się na temacie.

Najważniejszymi komponentami, nad którymi musimy się skupić, aby nasz sprzęt spełniał oczekiwania na długo jest bez wątpienia jego serce, czyli płyta główna, szybkość jej magistrali, obsługiwane procesory, wielkość maksymalnej pamięci. Tutaj nie warto oszczędzać. Płyta nam definiuje akceptowalne procesory, a co za tym idzie należy wybrać taki, który ma możliwie najlepsze parametry. Wydatkiem będzie też karta graficzna, ale przecież o to tu chodzi, aby uruchamiała dzisiejsze i przyszłe gry, więc i tutaj nie oszczędzimy. Oszczędzać możemy na pozostałych komponentach, jak dyski, napędy.

Zasilacz też musi być możliwie z zapasem mocy, ale nie jest to duży wydatek. To w sumie najważniejsze rzeczy, ale składając komputer samemu oszczędzamy na różnych ukrytych kosztach, które bez wątpienia podnoszą cenę sprzętu już złożonego w sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.