Kupujemy szlifierkę kątową 125 mm - co trzeba wiedzieć?
Technologie

Kupujemy szlifierkę kątową 125 mm – co trzeba wiedzieć?

Szlifierki kątowe są jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w profesjonalnych warsztatach, przydomowych garażach, firmach remontowych i budowlanych. Dzięki swojej wielofunkcyjności umożliwiają cięcie, szlifowanie, wyrównywanie, a nawet polerowanie powierzchni. Jaką szlifierkę kątową wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej kupna?

Najczęściej szlifierki kątowe wykorzystuje się do cięcia twardych powierzchni takich jak metal, beton czy ceramika. Nie nadają się one jednak do bardziej precyzyjnych prac. Kątówki, bo tak nazywa się je potocznie, umożliwiają wykonywanie takich zadań, jak przecinanie blach i prętów zbrojeniowych, odcinanie wystających elementów metalowych, np. gwoździ, cięcie elementów betonowych czy zgrubne szlifowanie twardych powierzchni. Urządzenia te w zależności od swojej mocy, rodzaju i wielkości tarczy szlifierskiej mogą służyć do wykonania tylko określonych czynności.

Szlifierka kątowa 125 mm – zastosowanie

Średnica tarczy szlifierki kątowej jest jednym z głównych czynników, mających wpływ na efektywność pracy. Kątówki wyposażone w tarcze o średnicy 125 mm są najbardziej uniwersalnymi modelami tych urządzeń. Sprawdzą się w drobnych pracach domowych, budowlanych i remontowych. Mają szerokie zastosowanie, które wykorzystywane jest także do bardziej zaawansowanych prac wykonywanych przez domowych majsterkowiczów, jak również w niektórych, mniej wymagających pracach wykonywanych w profesjonalnych zakładach. Przeważnie modele tego typu wyposażone są w metalowy korpus odporny na przegrzanie i uszkodzenia mechaniczne.

Planując zakup szlifierki kątowej, należy wziąć pod uwagę jej zastosowanie. Ważne, aby dobrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Innymi parametrami technicznymi musi odznaczać się bowiem szlifierka kątowa używana jedynie sporadycznie do drobnych prac, a innymi ta do użytku codziennego i wykonywania obróbki bardzo twardych materiałów. Przeznaczenie urządzenia zależy od jego mocy, wielkości i rodzaju zastosowanych tarcz.

Moc szlifierki kątowej

Moc szlifierek kątowych wpływa na możliwości urządzenia i rodzaj prac, jakie można nimi wykonywać. Im twardsze materiały poddawane są obróbce, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Do wykonywania prac domowych, warsztatowych i drobniejszych prac remontowo-budowlanych przeznaczone są szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 125 mm i mocą od 600W do 1200W. Do ciężkich i wymagających zadań potrzebny będzie sprzęt o mocy przekraczającej nawet 2000W.

Rodzaje tarcz szlifierek kątowych

Rodzaj zastosowanych w szlifierkach kątowych tarcz warunkuje przeznaczenie urządzenia. Znajdziemy wśród nich urządzenia do obróbki kamienia, metalu i stali. Do najtwardszych metali wykorzystuje się tarcze diamentowe, które charakteryzują się największą wytrzymałością. Do cięcia przeznaczone są tarcze o grubości od 0,8 do 3,2 mm, do szlifowania modele ze wzmocnieniem i grubością od 0,6 do 6,4 mm.

Szlifierka kątowa może służyć także do polerowania powierzchni, jednak tylko wtedy, gdy wyposażona jest w specjalną końcówkę i ma regulowaną prędkość obrotową.

Kupujemy szlifierkę kątową 125 mm - co trzeba wiedzieć?
Szlifierka kąta – jaką wybrać, jaką kupić?

Szlifierka kątowa akumulatorowa czy elektryczna?

Dostępne szlifierki kątowe mogą być zasilane elektrycznie lub akumulatorowo. Wybór urządzenia na akumulator zwiększy swobodę wykonywania pracy i uniezależni wykonywanie czynności od długości zastosowanego przewodu. Akumulatory sprawiają, że szlifierka jest bardziej poręczna i mobilna. Do użytku domowego lepiej jednak sprawdzą się modele zasilane sieciowo. Takie szlifierki wykorzystywane są znacznie rzadziej niż w przypadku zastosowania profesjonalnego, a długo nieużywane akumulatory z czasem mogą tracić swoje właściwości. Podczas używania modeli wyposażonych w kabel zasilający, konieczne jest dopilnowanie, aby był on zawsze oddalony od ostrza.

Dodatkowe funkcje szlifierek kątowych

Wybierając szlifierkę kątową, warto zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe, jakie oferuje dany model. Dobrze, jeżeli urządzenie zostało wyposażone w płynną regulację obrotów, blokadę samodzielnego rozruchu, ogranicznik prądu rozruchowego czy system antywibracyjny. Dodatkowe funkcjonalności nie tylko zwiększają możliwości urządzenia i poprawiają komfort pracy, często wpływają także na bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Warto zatem dokładnie im się przyjrzeć, aby zapewnić sobie optymalne warunki pracy. Choć wybór szlifierki kątowej nie jest zadaniem prostym, to ilość dostępnych produktów i ich rodzajów, pozwala znaleźć wśród nich urządzenia doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź również ranking szlifierek kątowych 125 mm

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *