Rodzaje lamp warsztatowych - które najlepsze?
Technologie

Rodzaje lamp warsztatowych – które najlepsze?

Warsztat to miejsce, w którym nie powinien Ci umknąć żaden szczegół. Każda praca – od majsterkowania po profesjonalną naprawę usterek – wymaga odpowiedniego oświetlenia. Przydadzą Ci się więc dobre lampy warsztatowe. Ich zastosowanie wcale nie ogranicza się do roboczego blatu w piwnicy czy garażu. Okażą się pomocne przy każdym remoncie i na każdej budowie. Nie wystarczy jednak zaopatrzyć się w jeden uniwersalny reflektor – na rynku występuje wiele różnych rodzajów lamp warsztatowych. Czym cechuje się każdy z nich i jakim celom służy?

Lampa mobilna czy stacjonarna?

Lampy warsztatowe często przyjmują postać modeli bezprzewodowych. Takie rozwiązanie jest oczywiste, gdyż w trudnych warunkach roboczych zbędne przewody stanowiłyby tylko przeszkodę. Dlatego lampy i latarki zasilane są zazwyczaj akumulatorami bądź mocnymi bateriami. Niemniej ze względu na ich rozmiary można podzielić je na przenośne i stacjonarne. Z jednej strony mamy więc poręczne latarki, z drugiej na przykład stojące lampy warsztatowe.

Latarki warsztatowe

Rodzajów latarek jest tak wiele, jak wiele jest różnych prac warsztatowych. Różnią się zarówno kształtem, jak i mocą strumienia światła. Łatwo jednak wyróżnić spośród nich trzy główne typy, czyli:

  • Czołówki – niewielkich rozmiarów lampki mocowane na gumowej opasce, którą zakłada się na czoło; przydają się wszędzie tam, gdzie trzeba mieć wolne ręce.
  • Lampy inspekcyjne – najczęściej również ograniczające się do skromnych wymiarów, aby można było zastosować je w trudno dostępnych miejscach; służą do precyzyjnego oświetlania obiektów podczas prac konserwacyjnych oraz serwisowych.
  • Tradycyjne szperacze – latarki większych rozmiarów, generujące mocne światło i sprawdzające się wszędzie tam, gdzie doświetlenia wymaga duży obszar.

Stacjonarne lampy

Lampy warsztatowe to artykuły cechujące się wysoką odpornością na intensywną eksploatację w trudnych warunkach. Nie powinien im więc zagrozić ani wszechobecny pył, ani wilgoć. Z reguły nadają się do użytku tak wewnętrznego, jak zewnętrznego. Najczęściej przyjmują postać reflektorów, które można zamontować na odpowiednim stojaku czy też powiesić w dowolnym miejscu.

Naświetlacze cechują się pojedynczym źródłem światła umieszczonym w oprawie  z odbłyśnikiem. Takie lampy LED gwarantują duży strumień światła i szeroki kąt świecenia. Najczęściej mogą być zasilane zarówno sieciowo, jak i z wbudowanego akumulatora.

Jaką lampę warsztatową wybrać?

Warto nie ograniczać się do jednej lampy warsztatowej. Każdy rodzaj pracy będzie bowiem wymagał nieco innego światła. Do precyzyjnych prac przyda się na przykład czołówka bądź poręczna latarka inspekcyjna, a do malowania ścian wydajny reflektor. Upewnij się więc, że jesteś przygotowany na każdą okoliczność.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *