Telewizory na miarę XXI wieku

Telewizory na miarę XXI wieku
fot. pixabay.com

Jaki telewizor spełni oczekiwania wymagającego klienta? Lepiej wybrać urządzenie z technologią Full HD czy 4K, LCD LED czy OLED? Czy warto kupić telewizor o przekątnej 65 cali? Które modele uważane są za najlepsze?
Cechą charakterystyczną naszych czasów jest szybko zmieniająca się technologia. Dotyczy to także sprzętów, z których korzysta się na co dzień, w tym – domowego TV. Jakie parametry powinien mieć nowoczesny telewizor na miarę XXI wieku?

Telewizory Full HD, Ultra HD czy 4K?

Jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość, czyli liczba pikseli w linii poziomej i pionowej. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, ponieważ oglądany obraz jest bardziej szczegółowy i można dostrzec więcej detali. Parametr ten jest ściśle związany z wielkością ekranu telewizora. Im większą ma przekątną, tym zagęszczenie pikseli jest mniejsze, a zatem w przypadku większego ekranu, rozdzielczość powinna być większa.
Rozdzielczość Full HD to 1920×1080 pikseli (w takiej wyświetlane są kanały HD oraz filmy na Blu-ray). Z kolei 4K to 3840×2160 pikseli. Standardowe kanały telewizyjne i filmy na DVD mają rozdzielczość jedynie 720×576 pikseli. Obecnie nazwy 4K i Ultra HD stosuje się zamiennie, jest jednak między nimi różnica. 4K określa rozdzielczość stosowaną w kinematografii (4096×2160 pikseli), a Ultra HD stosowana jest w telewizji, co daje możliwość zachowania proporcji ekranu 16:9.

Telewizor wyposażony w ultrawysoką rozdzielczość nie gwarantuje idealnego obrazu, gdyż jest to uzależnione od źródła obrazu. Często jest tak, że nawet w przypadku kanałów HD jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.
Zaletą rozdzielczości 4K jest to, że obraz pochodzący ze standardowych kanałów TV, płyt DVD czy nawet kaset VHS, będzie lepszy niż w przypadku niższej rozdzielczości. Jest tak dlatego, że specjalne procesory obrazu polepszają go, wykorzystując do tego specjalne algorytmy. Proces ten nazywa się upscalowaniem. Telewizor z rozdzielczością 4K może być w pełni wykorzystany tylko wtedy, gdy ogląda się natywne treści w 4K, czyli np. zdjęcia czy filmy kręcone w technologii 4K (np. niektórymi modelami kamerek GoPRO czy najnowszymi smartfonami lub profesjonalnymi kamerami). Również starsze filmy w przyszłości będzie można oglądać w tej rozdzielczości, oczywiście po wcześniejszym zdigitalizowaniu.

Należy jednak pamiętać, że 4K to rozdzielczość przejściowa, gdyż niebawem na rynek zostaną wprowadzone telewizory 8K, czyli o rozdzielczości 4 razy większej niż Ultra HD i aż 16 razy większej niż Full HD. Przewiduje się, że telewizory 8K pojawią się w sprzedaży masowej w 2020 roku. Specjaliści są zdania, że taka rozdzielczość jest zupełnie wystarczająca dla ludzkiego oka, które nie jest w stanie dostrzec większej liczby szczegółów.

Technologia LCD LED czy OLED?

Pod koniec lat 90-tych i na początku XXI wieku w sklepach królowały płaskie plazmowe telewizory. Zaletą plazmy jest niewątpliwie doskonałe wręcz odwzorowanie kolorów, ale technologia ta ma swoje liczne ograniczenia (duży pobór energii i nieopłacalność produkcji dużych ekranów 4K), dlatego też została całkowicie wyparta przez technologię LCD (Liquid Cristal Display), którą stosuje się nie tylko w telewizorach, ale w większości urządzeń wyposażonych w ekrany. Metoda ta wykorzystuje warstwy ciekłych kryształów, które w zależności od napięcia elektrycznego są bardziej lub mniej przezroczyste. Układy elektroniczne włączają i wyłączają piksele. Matryca nie świeci sama z siebie, a więc musi być podświetlona od tyłu za pomocą diod LED. Obecnie diody mieszczą się wzdłuż bocznych krawędzi ekranu, dzięki czemu najnowsze modele są coraz smuklejsze. Największą wadą tego typu ekranów jest nierównomierne podświetlenie. Dlatego też w najnowszych modelach stosuje się tzw. pełne podświetlenie LED (diody są umieszczone nie po bokach, lecz za wyświetlaczem). Taki obraz jest już prawie doskonały.

Uważa się, że idealną jakość obrazu dostarczą telewizory OLED, których pierwsze modele są już dostępne na rynku. Technologia ta polega na tym, że pojedyncze diody organiczne tworzą poszczególne piksele. Każdy piksel świeci niezależnie. Urządzenia wyposażone w tę technologię są bardzo cienkie ze względu na brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia. Jedyną wadą są dość wysokie koszty produkcji. Większość producentów póki co prezentuje prototypy. W stałej produkcji tego typu telewizory oferuje marka LG. Ceny tych modeli zaczynają się od 9000 zł.

A może telewizor o przekątnej 65 cali?

W sprzedaży jest dostępnych coraz więcej modeli telewizorów o przekątnej ekranu 65 cali. Jest to dość duży ekran, ale jednak możliwy do zamontowania na ścianie w dużym pokoju i to nawet w bloku. Warto podkreślić, że obraz w jakości 4K powinno się oglądać z odległości mniejszej niż 3 metry, zatem nie jest wymagana, a nawet niewskazana duża odległość między ekranem a oglądającym. Póki co tak duże telewizory są dość drogie, choć można znaleźć modele w cenie poniżej 10 000 zł. Tendencja jest jednak taka, że modele z technologią OLED z miesiąca na miesiąc są coraz tańsze.

Polecane modele

W sprzedaży dostępnych jest naprawdę dużo modeli nowoczesnych telewizorów, także w przystępnych cenach. W tym artykule, skupimy się jednak na modelach z tzw. „wyższej półki”.

Samsung UE65JU6500 uważany jest za lidera stosunku ceny do jakości (ok. 8200 zł). Ma 65-calowy ekran LCD LED, rozdzielczość Ultra HD/4K, zakrzywiony ekran i platformę Smart TV Tizen.

Philips 65PUS7120/12 to z kolei model wyposażony w system podświetlania Ambilight, dzięki czemu wydaje się większy niż w rzeczywistości (65 cali). Posiada rozdzielczość Ultra HD/4K oraz system Android TV. To dobry wybór dla fanów multimediów. Jego cena to ok. 8500 zł.

Samsung UE65JS8500 to model z serii SUHD, który oferuje właściwie wszystko, czego można wymagać od telewizora. Ma 65-calowy zakrzywiony ekran LCD LED, rozdzielczość Ultra HD/4K, platformę Tizen. Technologia nanokryształów daje możliwość uzyskania dużego kontrastu i szerokiej palety barw. Cena to ok. 11 500 zł.

Panasonic TX-65CR850E to topowy model tej marki wyposażony w zakrzywiony 65-calowy ekran LCD LED, o rozdzielczości Ultra HD/4K oraz system FireFox OS. Cena tego modelu to ok. 13 500 zł. Dostępny jest także w wersji 78 i 88 cali. Uważany za jeden z najciekawszych modeli na rynku.

Samsung UE65JS9500 to model uznany za najlepszy telewizor roku 2015 (w wersji 88-calowej). Posiada zakrzywiony 65-calowy ekrany LCD LED Ultra HD/4K oraz platformę Tizen. Cena modelu w wersji 65-calowej to ok. 17 000 zł.

LG 65EC970V to model z 65-calowym ekranem z technologią OLED oferującą doskonały obraz i rozdzielczością Ultra HD/4K wyposażony w system WebOS 2.0. Cena to ok. 26 000 zł.

Panasonic TX-65CZ950E to telewizor z 65-calowym ekranem z technologią OLED i rozdzielczością Ultra HD/4K i platformą Smart Viera. Jego cena to ok. 40 000 zł. Prace nad tym modelem prowadzili eksperci z Japonii i USA oraz specjaliści z Hollywood.

Szeroki wybór telewizorów znanych i cenionych marek można znaleźć w sklepie: http://www.redcoon.pl/c10080000-Telewizory.

Obejrzyj również wideo:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.