Maszynki do golenia
Uroda

Ewolucja maszynek do golenia

Jeszcze na początku XIX wieku powszechne było wśród panów golenie się w profesjonalnych zakładach fryzjerskich, u wykwalifikowanego barbera. Alternatywą było golenie się brzytwą, a nawet ostrym ostrzem noża. Jednak nie każdy czuł się pewnie, prowadząc brzytwę po skórze twarzy. Dlatego zaczęto konstruować pierwszą maszynkę do golenia, nazywaną z języka angielskiego „Safety Razor”.

Pierwowzór współczesnej maszynki do golenia

Pierwsza maszynka do golenia była urządzeniem, którego obudowa miała chronić skórę twarzy przed nadmiernym kontaktem z ostrzem i ryzykiem powstawania skaleczeń. Stąd też i nazwa maszynki – Safety Razor, która z języka angielskiego oznacza bezpieczne ostrze. Po raz pierwszy została użyta w patencie Fredrika i Otto Kämpfe w 1880 roku na Brooklynie w Nowym Jorku, kiedy to do rękojeści przymocowano pod kątem prostym głowicę, w której umieszczono wymienne ostrze. Niemniej już w 1847 roku William S. Henson wystosował zgłoszenie patentowe maszynki do golenia, która kształtem przypominała współczesne maszynki typu „butterfly”.

Od 1880 roku sukcesywnie ulepszano w kolejnych wpisach patentowych maszynki do golenia, sprzedawane pod marką „Star Safety Razor”. Znaczącą innowacją było wprowadzenie w 1901 roku przez King Camp Gillette dwustronnego ostrza. Ostatecznie patent przyznano w 3 lata później i odniósł on ogromny sukces. Maszynki do golenia Gillette były dostarczane na mocy kontraktu dla amerykańskiego wojska w czasie I wojny światowej. Łącznie sprzedano tak 3,5 mln maszynek oraz 32 mln żyletek. To wojsko przyczyniło się do popularyzacji metody samodzielnego golenia maszynką na podwójne ostrze.

Maszynki jedno, dwu i trójostrzowe

W 1878 roku pojawiły się na rynku pierwsze maszynki jednoostrzowe, gdzie płaskie ostrze były klinowane w maszynce. Produkowała je amerykańska firma American Safety Razor Company pod nazwą „Ever-Ready” oraz Gem Cutlery Company pod nazwą „Gem”. Do rozwoju rynku maszynek do golenia przyczynił się kolejny wynalazek – wtryskiwacz, który został wprowadzony na rynek po raz pierwszy przez Schick Razors. Maszynka „Injector”, a później dozownik ostrza Gillette wyprodukowany w 1947 roku, miały za zadanie przechowywanie w wyjmowanym pojemniku wąskich ostrzy, bez potrzeby naprzemiennego ich klinowania w maszynce.

Ostrza ze stali węglowej produkowano masowo do 1960 roku, a następnie w 1965 firma z Wielkiej Brytanii – Wilkinson Sword, zaoferowała klientom ostrza ze stali nierdzewnej, w przypadku których nie było ryzyka rozwoju rdzy w takim stopniu, jak na starszej generacji ostrzach. Szybko stały się one popularne na rynkach światowych, a obecnie niemalże wszystkie żyletki są stalowe.

Jednorazowa maszynka do golenia została wprowadzona na rynek po raz pierwszy w 1974 roku przez firmę Bic, a w 1976 roku tym samym tropem poszła firma Gillette, oferując maszynkę „Good News”. Później została ona zmodyfikowana o pasek aloesu, który był umieszczany powyżej ostrza. Miał zmniejszać dyskomfort podczas golenia twarzy. Z czasem najwięksi producenci maszynek jedno i wielorazowych zaczęli wprowadzać produkty z dwoma, trzema, a niekiedy nawet sześcioma ostrzami. Rozpiętość cenowa takich produktów na rynku kosmetycznym jest bardzo duża. Internetowy sklep z kosmetykami oferuje „jednorazówki” do golenia nawet po 1,41 zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *