Golenie nie musi być nieprzyjemną czynnością – jak zadbać o męską skórę przed i po goleniu?
Prawdziwy mężczyzna niczego się nie boi! Jednak niektóre czynności sprawiają, że nawet Panowie wolą ich unikać. Chcąc wyglądać atrakcyjnie, mężczyźni również muszą poddać się nie do końca lubianym zabiegom.
Mowa o goleniu
Rzadko który z Panów jest w stanie powiedzieć, że golenie to przyjemność. Czynność ta kojarzy się raczej z podrażnieniami skóry twarzy, niechcianymi krostkami i swędzeniem. Choć mężczyźni mogą przebierać w produktach do golenia i nie muszą golić się jak dawniej brzytwą ostrzoną na skórzanym pasie, to mimo wszystko jest to zabieg który nie należy do najprzyjemniejszych. Najłatwiej oczywiście byłoby po prostu przestać się golić, ale jednak większość mężczyzn staje do walki z zarostem i usuwa niechciane owłosienie.
Zarost na brodzie i policzkach jest o wiele grubszy niż na głowie. Z tego względu należy przedsięwziąć specjalne środki, aby golenie poszło gładko i bezboleśnie. Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków, ponieważ każde podrażnienie może powodować zapalenie skóry i w rezultacie pojawienie się czerwonych plam i wyprysków. Tego typu efekty można zminimalizować za pomocą specjalnych kosmetyków, które zapobiegają podrażnieniom. Kosmetyki przed i po golenie polecają specjaliści Vichy. Dzięki użyciu odpowiednich preparatów golenie stanie się mniej bolesnym zabiegiem.
Pielęgnacja twarzy przed i po goleniu jest bardzo ważna. Istotna jest również metoda, którą wybierzemy, aby pozbyć się zarostu. Rynek oferuje mężczyznom jednorazowe maszynki ( polecane dla Panów z miękkim zarostem), maszynki z wymiennymi ostrzami czy też golarki elektryczne.
Do dzieła!
Należy pamiętać, że mężczyźni z twardym zarostem powinni zaopatrzyć się w dobry sprzęt i odpowiednie nawilżenie skóry. Do golenia zarostu używa się zazwyczaj pianki do golenia. Poleca się również mydła, żele lub kremy. Preparaty te często wzbogacone są o substancje nawilżające. Jest to ważne, ponieważ skóra mniej wysuszona lepiej przyjmuje ostrze maszynki i jest mniej podatna na zacięcia. Dlatego tak ważne jest, żeby Panowie nie używali mydła do mycia twarzy lub innych substancji, które wysuszają skórę. Warto zastanowić się, nad wyborem preparatu do golenia, ponieważ niektóre z nich, poza odpowiednim nawilżeniem, wzbogacone są o substancje podnoszące włoski od nasady. Dzięki temu golenie jest dokładniejsze i przynosi lepsze efekty.
Mówi się, że lepiej golić zarost na czczo. To prawda! Podczas przyjmowania pokarmów lub płynów (a szczególnie kawy) prześpiesza krążenie krwi, przez co naczynka nabrzmiewają i w rezultacie stają się bardziej podatne na zacięcia.
Większość mężczyzn goli się “pod włos”. Okazuję się jednak, że taka metoda jeszcze bardziej podrażnia skórę twarzy i pozostawia nieprzyjemne uczucie, a nawet ból. Specjaliści doradzają, że aby pozbyć się skutków ubocznych należy golić zarost w kierunku jego wzrostu. Poczucie dyskomfortu będzie mniejsze, a ewentualne podrażnienia nie będą aż tak widoczne.
Bezpieczne rozwiązanie?
Rozwiązaniem problemów z goleniem może okazać się użycie maszynki elektrycznej. Przy wykorzystaniu tego sposobu zacięcia i podrażnienia nie występują. Można golić się w dowolnym miejscu bez użycia wody i lustra. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla każdego mężczyzny, ponieważ maszynka elektryczna nie oszczędza najmniejszej krostki przez co możliwe jest rozniesienie bakterii po całej twarzy. Poza tym tego typu maszynki ciężko utrzymać w czystości.
Pielęgnacja po goleniu
Ostra maszynka niestety podrażnia skórę twarzy. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja i nawilżenie po goleniu. Należy stosować kremy, balsamy, żele lub wody po goleniu, aby nawilżyć skórę. Nowoczesne kosmetyki nie pozostawiają kleistego efekt. Wręcz przeciwnie! Nowoczesne formuły szybko się wchłaniają i idealnie odżywiają skórę. Podobnie jest z wodą po goleniu. Niegdyś tego typu kosmetyki produkowane na bazie alkoholu jeszcze bardziej podrażniały naskórek. Współcześnie woda po goleniu jest dobrym rozwiązaniem. Świetnie się wchłaniają i odświeżają.