Golenie twarzy
Uroda

Golenie twarzy przy cerze trądzikowej, czyli co robić, by pryszcze po goleniu nie występowały?

Golenie twarzy wiąże się często z wieloma przykrymi następstwami i komplikacjami. Podrażnienia, skaleczenia, zaczerwienienia i pryszcze po goleniu to problem niejednego mężczyzny. Gdy dodatkowo zmagamy się z trądzikiem, golenie zarostu staje się jeszcze bardziej uciążliwe i problematyczne. Maszynka do golenia i trądzik stanowią niezbyt udane połączenie. Co zrobić, by ograniczyć niepożądane skutki golenia cery trądzikowej?

Trądzik – poznaj swojego wroga

Winę za trądzik u mężczyzn ponosi zwykle nadmierne działanie gruczołów łojowych zlokalizowanych w skórze. Przesadne wydzielanie sebum w połączeniu z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami przyczyniają się do powstawania zaskórników, krost i ropnych wyprysków. Inne możliwe przyczyny trądziku to: nadmierna produkcja androgenów, używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry czy mechaniczne jej uszkodzenia.
Istnieją różne rodzaje tego schorzenia – od powszechnego w wieku dojrzewania trądziku młodzieńczego po trądzik różowaty czy kosmetyczny.
Leczenie trądziku opiera się zwykle na stosowaniu maści, antybiotyków, retinoidów oraz leków hormonalnych.
W profilaktyce – jak i zwalczaniu trądziku – dużą rolę pełni ponadto właściwa pielęgnacja cery przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków (preparatów myjących, kremów do twarzy i peelingów).

Zanim przystąpisz do golenia…

Do golenia skóry trądzikowej polecane są maszynki elektryczne, które w mniejszym stopniu podrażniają cerę. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwykłą maszynkę, wybierz tę z kilkoma ostrzami. Pamiętaj, aby wymienić ją na nową, gdy tylko straci ona swą ostrość.
Staraj się golić nie częściej niż co 2-3 dni, zwłaszcza jeśli na twojej cerze przybyło pryszczy. Częste golenie może w znacznym stopniu utrudnić i opóźnić leczenie zmian skórnych.
Przed goleniem umyj twarz łagodnym żelem do twarzy. Jego składniki zmiękczą męski zarost, co ułatwi proces golenia. Ważne, aby nie używać w tym celu mydła – ma ono właściwości podrażniające i wysuszające cerę.

Jak golić zarost przy cerze trądzikowej?

Żel lub krem do golenia rozprowadź na twarzy i odczekaj kilkanaście sekund, aby mógł zadziałać zmiękczająco na włoski. W przypadku cery skłonnej do trądziku odradza się stosowania pianek do golenia.
Golenie zacznij od policzków. Następnie przejdź do szyi i podbródka, a zakończ na skórze pod nosem, gdzie zarost jest najtwardszy. Rób to bardzo ostrożnie, by nie ścinać ropnych guzków. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do rozprzestrzenienia się zmian skórnych na całej twarzy.
Staraj się golić zarost “z włosem”, czyli w kierunku jego wzrostu. W ten sposób ograniczysz ryzyko pojawienia się podrażnień i stanów zapalnych.
Po każdym pociągnięciu maszynką przepłucz ostrza pod gorącą wodą. Zwiększysz tym samym komfort i skuteczność ścinania włosków.

Na koniec…

Przemyj twarz łagodzącym żelem i delikatnie osusz ją ręcznikiem.
Możesz dodatkowo zdezynfekować twarz przy pomocy wody utlenionej.

Nałóż krem nawilżający przeznaczony specjalnie do skóry trądzikowej. Odkazi on cerę i pomoże pozbyć się wyprysków po goleniu.
Stanowczo powinieneś wystrzegać się wód po goleniu i innych preparatów na bazie alkoholu.

Jeśli jesteś posiadaczem cery trądzikowej oraz zmagasz się z problemem podrażnień i pryszczy po goleniu, specjaliści z firmy Vichy przygotowali dla ciebie specjalny poradnik pełen praktycznych wskazówek, które ułatwią codzienną pielęgnację skóry twarzy.

Co zamiast golenia?

Bywa, że golenie twarzy jest bardzo uciążliwe i stoi na przeszkodzie w wyleczeniu trądziku. W takim wypadku możesz przycinać swoją brodę przy pomocy trymera. Urządzenie to nie goli zarostu, lecz jedynie go skraca, więc nie podrażni skóry w takim stopniu jak maszynka. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku zaognienia trądziku, kiedy nasza skóra potrzebuje odpoczynku i regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.