Jak dbać o buty zimą
Uroda

Jak dbać o buty zimą

O buty należy dbać przez cały rok, jednak zimą jest to szczególnie ważne. Mogą bowiem pojawić się na nich trudne do usunięcia osady z soli, a nieodpowiednie zaimpregnowanie spowoduje przeciekanie. Jak dbać o buty tak, by służyły nam więcej niż jeden sezon i by przez długi czas wyglądały jak nowe?

Buty skórzane

Czyści się je niezwykle prosto – wystarczy lekko zwilżona szmatka, by usunąć większość zabrudzeń. W przypadku nieestetycznie wyglądających osadów z soli wystarczy dodać do wody trochę detergentu. Warto także regularnie pastować obuwie, co dodatkowo je zaimpregnuje.

Buty zamszowe

Do ich czyszczenia i impregnacji należy używać specjalnych środków. Przy usuwaniu różnych zabrudzeń woda może okazać się niewystarczająca. Świetnie sprawdzi się za to namydlona szczoteczka, a przy mniejszych zabrudzeniach zwykła gumka do mazania.

Buty lakierowane

Można je myć wazeliną lub specjalnym środkiem przeznaczonym dla tego rodzaju obuwia, a polerować przy użyciu szmatki. Ważne, by nie stosować pasty do butów, która sprawi, że piękny połysk zniknie.

Przemoczone lub przepocone buty?

To problemy dość powszechne zimą. Na szczęście można im zaradzić prostymi metodami. W przypadku przepoconych butów doskonale sprawdzi się niewielka ilość soli. Do przemoczonych dobrze jest za to wsadzić gazetę, która doskonale pochlania wilgoć. Efekt będzie jeszcze szybszy, gdy obuwie postawimy w pobliżu kaloryfera.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.