Łysienie u mężczyzn – czy można powstrzymać ten proces?
Łysienie u mężczyzn odbierane jest bardzo często jako oznaka zbliżającej się starości. Musimy jednak pamiętać o tym, że stan naszych włosów zależy od kilku różnych czynników i nie zawsze musi to być właśnie wiek. Dlaczego zdarza się, że panowie w podeszłym wieku posiadają bujne fryzury, podczas gdy młodsi mężczyźni zdążyli już stracić większość swoich włosów? Czy można w jakiś sposób powstrzymać proces łysienia? Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problemem!
Genetyka i hormony odpowiedzialne za łysienie u mężczyzn
Proces łysienia typu męskiego zaczyna się od zakoli w okolicy skroni i czoła, a następnie sięga czoła i czubka głowy. Łysienie może rozpocząć się nawet w okolicy 20. roku życia, choć najczęściej zaczyna doskwierać panom dopiero po 40 roku życia. Zdarza się jednak, że panowie cieszą się bujną czupryną do końca swoich dni. Wpływ na kondycję męskich włosów posiadają przede wszystkim dwa czynniki: gen łysienia i poziom męskiego hormonu płciowego – testosteronu.
- Tak samo jak kolor włosów, wzrost czy pewne cechy charakteru, po swoich przodkach dziedziczymy też predyspozycje do łysienia. Jeżeli ojciec i dziadek stracili włosy w młodym wieku, prawdopodobnie czeka nas podobny scenariusz, choć wcale nie jest to przesądzone.
- Za łysienie androgenowe odpowiada najczęściej wysoki poziom testosteronu w organizmie. Co więcej, stanowi on również najczęstszą przyczynę nadmiernej utraty włosów u kobiet. Testosteron to hormon, który działa bardzo intensywnie na mieszki włosowe – na początku rosną coraz słabsze i cieńsze, po czym przeistaczają się w słaby i delikatny meszek.
Kuracja przeciw wypadaniu włosów
Na początku warto sięgnąć przede wszystkim po lecznicze kosmetyki do pielęgnacji z apteki. Pomogą zahamować nadmierne wypadanie i wzmocnić osłabione kosmyki. Szczególnie pomocne mogą okazać się w tym przypadku preparaty, które w składzie zawierają aminexil czy minoksydyl. Warto też lepiej przyjrzeć się swojej diecie, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią suplementację lub terapię hormonalną. W trakcie stosowania kuracji należy jednak cały czas obserwować stan swoich włosów – jeśli wypadanie nie ustaje lub (co gorsza) pogłębia się, potrzebna będzie pomoc specjalisty.
Osocze bogatopłytkowe na włosy
Skutecznym sposobem przeciwdziałania wypadaniu włosów i łysieniu u kobiet oraz mężczyzn jest mezoterapia skóry głowy, którą możemy wykonać w Klinice Miracki w Warszawie. Mezoterapia skóry głowy HD PRP Magellan to zabieg, który polega na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalistycznym preparatem – w tym przypadku osoczem pobranym wcześniej z krwi Pacjenta. Zabieg skutecznie hamuje proces wypadania, odżywia skórę głowy i stymuluje włosy do wzrostu. Mezoterapia jest krótkim i praktycznie bezbolesnym zabiegiem – trwa maksymalnie 30-60 minut i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego przeszczepu włosów. Można ją zastosować również w przypadku nadmiernego wypadania w wyniku długotrwałego stresu lub słabego krążenia w skórze głowy. Efekty ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłytkowym będą widoczne po kilku miesiącach – wypadanie zostanie zahamowane, zaś nowe włosy będą odrastać dużo grubsze i mocniejsze.