Świeży tatuaż - jak o niego dbać?
Uroda,  Zdrowie

Świeży tatuaż – jak o niego dbać?

Od razu po wyjścia ze studia tatuażu należy w odpowiedni sposób zadbać o to, by cały proces gojenia przebiegał w sposób prawidłowy, czyli bezpieczny. Składa się to zasadniczo z dwóch elementów: mycia i nawilżania, co przyspiesza regenerację naskórka i pomaga w zasklepieniu świeżej rany, jaką jest wytatuowany obszar. Przygotowaliśmy listę cennych wskazówek, które dadzą Ci obraz tego, jak powinna przebiegać pielęgnacja tatuażu zarówno w pierwszych godzinach, jak i pierwszych dniach od wyjścia ze studia, a także w dalszej perspektywie.

Świeżo zrobiony tatuaż to w praktyce otwarta rana. Jest podatna na infekcje, może swędzieć, nieestetycznie się łuszczy. Nic dziwnego, że może doskwierać Ci ból wytatuowanego miejsca i szereg drobnych nieprzyjemnych objawów. Jeśli jednak zauważysz, że symptomy są nietypowe, na przykład uciążliwy zapach lub poważna opuchlizna, skontaktuj się pilnie z lekarzem. Może to być sygnał reakcji alergicznej lub zakażenia rany. Wykonanie tatuażu zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeśli zaniedbasz takie objawy, grożą Ci zarówno problemy zdrowotne, jak i w mniejszej skali całkowite zniszczenie wzoru, które zwykle wiąże się z koniecznością usunięcia lub zasłonięcia tatuażu.

Pełne wygojenie skóry trwa kilka tygodni. Trudno jednoznacznie określić, ile – to kwestia osobnicza. W pierwszych godzinach po wyjścia ze studia już musisz zacząć dbać o świeży tatuaż. Po pierwsze musisz uniknąć sytuacji, w której rana mogłaby zostać zakażona. Bezwzględnie nie wolno zdrapywać odchodzących płatów skóry lub strupków, których występowanie jest naturalne i niegroźne. Musisz także myć tatuaż delikatnym mydłem. Doskonale sprawdzi się tu na przykład mydło w piance Neby o delikatnym, naturalnym składzie. Nie wolno stosować środków na bazie alkoholu, które przesuszą i podrażnią skórę.

Po umyciu osusz skórę (najlepszym wyborem jest ręcznik papierowy), a następnie nałóż cienką warstwę kremu lub masła. Czym smarować tatuaż? Polska marka Neba posiada w ofercie także specjalistyczne, wegańskie masła i kremy. Każdy z nich przyspiesza proces gojenia i łagodzi stan zapalny. Neba proponuje ponadto masła, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Kosmetyki Neby stworzono z myślą o pielęgnacji tatuażu, dlatego są delikatne i zawierają bezpieczne składniki. W pierwszych dniach powinieneś myć i smarować świeży tatuaż co dwie lub trzy godziny.

Jak pielęgnować świeży tatuaż w kolejnych dniach?

By zabezpieczyć tatuaż przed nadmiernym usunięciem tuszu, które może poskutkować wyblaknięciem wzoru, także w następnych dniach musisz stosować odpowiednie preparaty. Należy to robić kilka razy dziennie. Zasadniczo im dłużej będziesz się tego trzymać, tym lepiej. Tatuaż robisz między innymi po to, by zdobił ciało przez wiele lat, dlatego odpowiednia pielęgnacja sprawia, że podrażniona po zabiegu skóra szybciej się regeneruje i lepiej prezentuje się także po wygojeniu.

Codzienna pielęgnacja po wykonaniu tatuażu

Kiedy gojenie tatuażu dobiegnie końca, a skóra przestaje się łuszczyć i nie jest już podrażniona, można wdrożyć zasady długofalowej, codziennej pielęgnacji. Pamiętaj, że kontakt z wodą wysusza skórę. Z tego powodu po każdej kąpieli należy nawilżać ten obszar, by nie wyblakł. Smaruj tatuaż kremem optymalnie dwa razy dziennie lub częściej. Ponadto chroń go przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Dlaczego jest to tak istotne? Cząsteczki tuszu nie są odporne na ciepło i światło. Działanie promieni słonecznych sprawia, że tusz zaczyna migrować, przez co zarówno mogą powstać nieestetyczne prześwity, jak i kolor może znacznie wyblaknąć. Pielęgnowanie tatuażu obejmuje więc stosowanie kremu z filtrem i zasłanianie wzoru przy pomocy ubrania.

Jak wybrać kosmetyki do pielęgnacji tatuażu?

Zarówno w pierwszych dniach, jak i w dalszym okresie tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto postawić więc na sprawdzone, bezpieczne kosmetyki. Upewnij się, że producent posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Przeczytaj również skład preparatu. Dotyczy to nie tylko świeżego tatuażu. Reakcja alergiczna na którykolwiek składnik może sprawić, że nawet dawno wykonany tatuaż zostanie całkowicie zniszczony. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz kremy i masła. To, na jaki kosmetyk postawisz, zależy od Twoich preferencji. Ochrona tatuażu jest niezwykle istotna dla jego wyglądu, dlatego warto o niego zadbać już w pierwszych dniach. Uważnie wybieraj kosmetyki i obserwuj reakcje swojej skóry na ich składniki.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *