3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o uzależnieniu od nikotyny
Zdrowie

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o uzależnieniu od nikotyny

Pomimo że prawie 80% palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia, to brak silnej woli sprawia, że ciągle tkwią w tym nałogu, narażając się na przykre konsekwencje, Palenie papierosów to jedna z głównych przyczyn chorób górnych i dolnych dróg oddechowy. Palenie zabija nie tylko w spotach promujących rzucenie nałogu, ale także, a może przede wszystkim w życiu codziennym. Dlaczego palenie jest tak niebezpieczne i jednocześnie trudne do rzucenia?

Dlaczego zaczynamy palić papierosy?

Każdy palacz to inna historia, bardzo często główną przyczyną wzięcia do ust pierwszego papierosa jest ciekawość, czasami chęć zaimponowania kolegom lub koleżankom. Uzależnienie od papierosów ma dwa oblicza, behawioralne – powstaje na podstawie czynników psychologicznych i środowisk społecznych oraz farmakologiczne – każdy kolejny papieros powoduje konieczność utrzymania właściwego poziomu nikotyny we krwi.

W trakcie palenia palacz odczuwa przyjemność psychiczną, ale też fizyczną. To wszystko sprawia, że rzucenie nałogu nie jest proste. Bardzo często próby kończą się porażką, dlatego warto wspomagać się preparatami dostępnymi bez recepty takimi jak desmoxan w tabletkach. Są one bardzo pomocne, ponieważ oddziałują na receptory nikotynowe, powodując złudne zaspokojenie potrzeby palenia.

W jaki sposób uzależniamy się od nikotyny?

Nałóg ten rozwija się stopniowo, czasami wystarczy kilka miesięcy, by odczuć silną potrzebę palenia. Ważny jest tu proces, który polega na regularnym wprowadzaniu do organizmu związków chemicznych, które są obecne w dymie papierosowym i mają wpływ na zmiany zachodzące w metabolizmie. Palenie powoduje stan delikatnej euforii i ukojenia.

Często sięgamy po wyroby nikotynowe w sytuacjach stresowych i to właśnie ulga, którą przynoszą, sprawia, że sięgamy po kolejnego papierosa. To wszystko powoduje odczuwanie coraz silniejszego głodu nikotynowego i skutkuje sięganiem po jeszcze większą ilość papierosów. Początkowy etap uzależnienia wynika wyłącznie z potrzeby psychicznej, kolejnym etapem jest uzależnienie fizyczne, w wyniku którego to organizm domaga się kolejnej porcji dymu papierosowego.

Jakie dolegliwości powstają w wyniku rzucenia palenia?

Uzależnienie od papierosów może sprawiać, że ich odstawienie powoduje frustrację i niepokój. Bardzo często wiąże się jednak z poważniejszymi dolegliwościami, które utrudniają rzucenie nałogu. Warto wiedzieć, że nikotyna powoduje równie silne uzależnienie co alkohol czy narkotyki. Spora ilość palaczy, którzy decydują się na rzucenie nałogu, wraca do niego już po kilku, czasami kilkunastu dniach.

Odstawienie papierosów może powodować:

  • Problemy z koncentracją,
  • napady agresji,
  • lęk,
  • nadmierną drażliwość,
  • uczucie ciągłego niepokoju,
  • bezsenność,
  • depresję.

Bardzo często po rzuceniu palenia zauważyć można wzrost masy ciała i wzmożony apetyt. Wiąże się to ze spowolnieniem metabolizmu, które może objawiać się również wolniejszą pracą serca i spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Palacz, który rzucił nałóg, do końca życia narażony jest na okresowo pojawiającą się chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *