Bruksizm – jak go leczyć
Coraz więcej pacjentów spotyka się problemem bruksizmu. Czym jest bruksizm? Jak leczyć bruksizm? Co wywołuje bruksizm?
Czym jest bruksizm?
Bruksizm jest to niekontrolowane zaciskanie lub zgrzytanie zębami. Osoba chora w nocy zgrzyta zębami lub wydaje odgłosy stukania zębami. Objawy te najczęściej są zauważalne przez partnera osoby chorej. Osoba taka najczęściej odczuwa ból w okolicach żuchwy, czasem może również wystąpić delikatny ból zębów. Bruksizm ma dwie odmiany. Jest dzienny i nocny. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ze statystyk wynika, że tylko około 20% chorych osób decyduje się na leczenie.
Przyczyny bruksizmu
Nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów ma wielowymiarowe podłoże. Na jego powstawanie składa się wiele różnych przyczyn. Nie wszystko zostało jednak do końca wyjaśnione, jednak wsród najważniejszych przyczyn tej choroby wymienia się:
- nadmierny stres
- napięcie nerwowe
- zmiany w układzie nerwowym
Wsród innych przyczyn tej choroby występują:
- przyczyny związane z jamą ustną, na przykład wady zgryzu
- zaburzenia hormonalne
- niedobory minerałów i witamin w organizmie
- problemy z układem pokarmowym
- przerośnięcie migdałków
Choroba to w przypadku wystąpienia u dzieci może minąć samoistnie.
Jak leczyć burksizm?
Objawy choroby najczęściej są zauważalne przez stomatologa po kilku wizytach. Także stomatolog wdraża pierwsze leczenie. Najcześciej jest to leczenie objawowe to znaczy przygotowuje specjalną szyną, którą zakłada się na noc na zęby, aby zapobiegać zgrzytaniu i ocieraniu się dolnych i górnych zębów. Jednak jest to leczenie zmniejszające napięcia żuchwy i ścierania się zębów. Nie rozwiązuje ono jednak podłoża problemu. Chorzy na burksizm, bardzo często muszą zasięgnąć porady lekarza neurologa, psychiatry.
Domowe sposoby leczenia burksizmu
Przed położeniem się spać, można kilkukrotnie otwierać i zamykać jamę ustną w celu rozluźnienia mięśni. Należy również unikać jedzenia twardych produktów, na przykład orzechów. Na chorobę pomogą również masaże szyi, karku, a ból szczęki złagodzi przyłożony lód do szczęki.