Zdrowie

Czego nie mówić osobie w depresji?

Depresja jako choroba cywilizacyjna dotyka coraz więcej osób. Niegdyś temat tabu, dziś mówimy o niej częściej i głośniej. Z tego też powodu coraz więcej też znawców, znachorów i speców od tej choroby. A każdy z nich ma swoje dobre rady. Jeśli w Twoim otoczeniu oraz wśród twoich bliskich pojawia się problem zaburzeń nastroju, Zobacz, czego nie mówić, osobie w depresji.

Czym jest depresja?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja znajduje się w pierwszej piątce najczęściej diagnozowanych chorób. Dotknąć może nas wszystkich. Bez względu na wiek, płeć, status materialny czy pochodzenie. Wiele osób doświadcza jej odmiennie, ale może ona bardzo negatywnie wpływać na uczucia, zachowania i myśli chorej osoby. Tym samym prowadzi do wielu różnorodnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz zmniejsza zdolność do normalnego funkcjonowania w pracy, w domu i wśród znajomych.

Pamiętajmy, że depresja to nie chwilowe zaburzenie nastroju. To nie chandra czy po prostu zły humor. To choroba, z którą trudno wygrać. Dlatego warto wiedzieć, czego nie powinno się mówić osobom na nią cierpiącym.

Czego nie mówić osobie w depresji?

Weź się w garść!

No shit Sherlock! Myślisz, że ta osoba jeszcze na to nie wpadła? Nie powielaj szkodliwych przekonań o tym, jak powinna zachowywać się lub leczyć osoba chora. Nie proponuj ziołowych kuracji czy magicznego działania aktywności fizycznej. Mogą one wspomóc, ale nie wyleczą. W zamian za to postaraj się przekonać tę osobę, by skorzystała z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychiatry.

To wszystko jest w Twojej głowie!

Nie żartuj, poważnie? A nie przypadkiem w nogach, rękach, albo w brzuchu? Tak, depresja dzieje się w głowie. Uświadom sobie jednak we własnej, że w głowie nie dzieją się tylko myśli. Zaburzenia nastroju wynikają z zaburzonego przekaźnictwa neurotransmiterów. Nie ze złych chęci chorego, nie z jego lenistwa, nie po to, żeby zwrócić na siebie uwagę.

Inni mają gorzej od Ciebie!

Brawo! Dołóż choremu jeszcze trochę poczucia winy, z pewnością poczuje się lepiej. Wierz mi, chorzy na depresję wiedzą co dzieje się na świecie. Wiedzą o tym, że w Afryce panuje głód, za wschodnią granicą toczy się wojna, a sąsiadce spod czwórki zmarł właśnie mąż. Nie umniejszaj ich smutku, pustki czy złości. Gdyby wiedzieli, jak pozbyć się własnych problemów, to chętnie pomogliby reszcie świata.

Wiem, jak się czujesz!

Nie, jeśli sam nigdy nie doświadczyłeś depresji, nie masz pojęcia o tym, jak czuje się chory. Możliwe, że nawet jeżeli doświadczyłeś stanów depresyjnych w przeszłości, to nie wiesz co dzieje się w głowie drugiej osoby. Ba! Nie wiesz nawet co dzieje się w umysłach ludzi zdrowych, nie mówiąc już o chorych. Słuchaj, nie oceniaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *