plamka w oku
Zdrowie

Czy chorujesz na zwyrodnienie plamki w oku związane z wiekiem?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest przewlekłą, postępującą chorobą oczu. Przeważnie występuje u osób, które ukończyły 50. rok życia. Skutkiem tej choroby jest uszkodzenie siatkówki, najczęściej jej centralnej części, czyli plamki żółtej. Prowadzi to do pogorszenia, ubytków lub nawet do całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty.

Zwyrodnienie plamki żółtej stanowi bardzo istotny problem zdrowotny. Jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób starszych. Występuje u prawie 10% populacji, zwłaszcza u kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i szacuje się, że u osób powyżej 75. r. ż. dotyczy już prawie jednej trzeciej osób. W przypadku zachorowania, bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie procesu leczenia. Pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem pomaga m.in. klinika Kalmedica w Kaliszu.

Przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca znane. Głównym czynnikiem sprawczym zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek. Wraz z procesem starzenia, w organizmie człowieka dochodzi bowiem do zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami uszkadzającymi a naprawczymi. Innymi czynnikami, które mogą wpływać na zwiększoną podatność na zachorowanie, są: płeć (częściej występuje u kobiet), rasa (najczęściej występuje u ludzi rasy białej), przypadki wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze), palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło (np. w związku z wykonywaną pracą) oraz niedobór przeciwutleniaczy.

Typowym objawem zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem jest widzenie linii prostych jako falistych lub zniekształconych. Podejrzenia co do wystąpienia choroby powinny także wzbudzić postępujące trudności w czytaniu. Następnym etapem jest wyraźne pogorszenie ostrości widzenia. W takiej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej, ponieważ choroba rozwija się w różnym tempie, a stosowane obecnie metody leczenia nie skutkują odwróceniem powstałych szkód, a jedynie ich zahamowaniem. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek podejrzenia, że możemy chorować na zwyrodnienie plamki żółtej, warto od razu udać się do gabinetu okulistycznego (np. w klinice Kalmedica w Kaliszu), w celu wykonania odpowiednich badań.  W pierwszej kolejności lekarz okulista przeprowadzi podstawowe badanie okulistyczne, które obejmuje badanie ostrości widzenia i badanie dna oka. Jeśli okaże się, że w naszym oku wykryto zmiany degeneracyjne centralnej siatkówki, okulista może skierować na wykonanie bezinwazyjnego badania tomografii oka. Być może trzeba będzie również wykonać badania, które posłużą do zobrazowania naczyń krwionośnych: angiografię fluoresceinową oraz angiografię indocyjaninową.

Wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej jest także możliwe poprzez wykonanie bardzo prostego testu Amslera. Polega on na obserwacji z odległości ok. 30 cm siatki Amslera, która jest kwadratem o boku długości 10 cm, podzielonym czarną albo białą siatką linii, przecinających się co 0,5 cm. W centrum siatki znajduje się punkt, na który należy skierować oś widzenia. W przypadku zmian obrzękowych w obrębie plamki żółtej oka powstają zaburzenia obrazu w postaci mroczków lub zniekształceń.

One Comment

  • Web Hosting

    Zwyrodnienie plamki zoltej to przewlekla, postepujaca choroba oczu, w wyniku ktorej dochodzi do uszkodzenia siatkowki , a szczegolnie jej centralnej czesci, czyli plamki zoltej. AMD prowadzi do pogorszenia widzenia , a niejednokrotnie do calkowitej slepoty. Czasami dotyka rowniez ludzi mlodych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *