Czy istnieje możliwość refundacji produktów chłonnych w przypadku NTM?
Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która pociąga za sobą nie tylko znaczne pogorszenie komfortu życia i utratę pewności siebie, ale też – w przypadku stosowania wysokiej jakości produktów chłonnych – niemałe koszty finansowe. Tak jednak nie musi być! Oto najważniejsze informacje dotyczące refundacji środków potrzebnych w NTM.
Pieluchomajtki dla dorosłych i inne środki chłonne – czy istnieje możliwość refundacji?
Nietrzymanie moczu to bardzo przykra i krępująca dolegliwość, która negatywnie rzutuje na jakość życia, ale tak wcale nie musi być. Istnieje bowiem nie tylko możliwość leczenia NTM, ale też refundacji środków chłonnych, których stosowanie zdecydowanie może podnieść komfort i przywrócić pewność siebie w codziennych sytuacjach. Refundacji podlegają nie tylko pieluchomajtki dla dorosłych, ale również inne produkty, jak na przykład wkłady anatomiczne, bielizna chłonna, pampersy, podkłady na łóżko. Dzięki temu bez trudu dobierzemy środki najbardziej potrzebne w obecnej sytuacji.
Warunki refundacji produktów chłonnych
Chcąc uzyskać refundację, trzeba udać się do lekarza, który działa na podstawie umowy podpisanej z NFZ (tj. Narodowym Funduszem Zdrowia). To właśnie on może wystawić tak zwane zlecenie na środki pomocnicze. Jeśli osobą cierpiącą na NTM jest ktoś bliski z naszej rodziny, na przykład dziadkowie czy rodzice, i nie ma możliwości samodzielnie udać się do lekarza, możemy zamówić wizytę domową lub objaśnić sytuację specjaliście, który z pewnością nie będzie utrudniał postępowania.
Z wystawionym przez lekarza zleceniem musimy następnie udać się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania oddziału NFZ. Tam zlecenie zostanie potwierdzone. Jeśli nie możemy udać się do oddziału osobiście, możemy wyznaczyć w tym celu pełnomocnika bądź dokonać potwierdzenia za pośrednictwem poczty. Niestety, korzystając z ostatniej z wymienionych możliwości, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo potrwa to dłużej niż w przypadku osobistego stawiennictwa w oddziale.
Kiedy już dostarczymy zlecenie do właściwego oddziału NFZ, otrzymamy kartę comiesięcznego zaopatrzenia. Na jej podstawie możemy zakupić potrzebne środki w określonych sklepach medycznych lub aptekach, które – podobnie jak lekarz – mają podpisaną umowę z NFZ. Tych jest sporo, więc bez trudu powinniśmy znaleźć te działające niedaleko miejsca zamieszkania.
Środki w ramach refundacji – co możemy otrzymać?
Wszystko zależy od tego, czego aktualnie najbardziej potrzebujemy. W ramach zlecenia możemy zaopatrzyć się zarówno w pieluchomajtki dla dorosłych, pampersy, bieliznę chłonną, wkładki, podkłady, itp. Nie musimy wcześniej deklarować, jakie środki będziemy pobierać. W kolejnych miesiącach możemy wybierać inne produkty, które są nam niezbędne w danej chwili.
Oczywiście zawsze warto wybierać specjalistyczne produkty cechujące się najwyższą jakością. Są one trwałe, nie trzeba wymieniać ich tak często jak produktów niższej jakości, gwarantują doskonałą ochronę przed wyciekaniem moczu oraz nieprzyjemnym zapachem. Są również przyjazne skórze okolic intymnych, która – jak wiadomo – jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia.
Czy warto zdecydować się na refundację?
Jak najbardziej! Nie unikniemy całkowicie kosztów związanych z zakupem środków chłonnych, ale dzięki refundacji możemy je w znacznym stopniu zminimalizować. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy zaś przeznaczyć na inne potrzeby.
Choć może się to wydawać trudne, zdobycie zlecenia, a następnie jego realizacja nie są zadaniem skomplikowanym i wymagającym poświęcenia sporej ilości czasu. Warto więc zainteresować się tematem, bo korzyści płynące z posiadania refundacji są naprawdę duże. Realnie odciąża ona domowy budżet!
One Comment
Miłka
Super, że piszecie o refundacji. Dużo osób o tym nie wie. W tym tekście znalazłam jeszcze więcej informacji, warto zajrzeć https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac