Zdrowie

Czy stres musi mieć na nas negatywny wpływ?

Czy stres musi mieć na nas negatywny wplyw? Czy musi być naszym wrogiem? A może to naturalna odpowiedź organizmu na coraz to większe wymagania świata zewnętrznego?

Czym jest stres?

Tak naprawdę czasami ciężko jest oddzielić ten stan, który jest motorem i napędza nas do działania, a tym co dzieje się w naszym ciele, podczas gdy mamy stresu znacznie za dużo. Reakcje chemiczne zachodzące w organizmie bowiem wpływają na nasze neuroprzekaźniki, które są odpowiedzialne również za to, jak w danej sytuacji się zachowujemy. Wielu z nas z pewnością słyszało o tak zwanej „fight or flight response”. Jest to sytuacja, w której poziom kortyzolu czyli hormonu stresu osiąga w organizmie bardzo wysoki poziom i nierzadko powoduje, że w stresowych sytuacjach trudniej zapanować nam nad swoimi emocjami oraz działaniem. 

Jak radzić sobie ze stresem?

Przede wszystkim należy poznać siebie na tyle, aby wiedzieć co ten stres powoduje i w miarę możliwości pozostać w sytuacji stresowej świadomym. W ten sposób jesteśmy w stanie zmagać się z codziennym życiem. Często wiele czynników zewnętrznych takich jak okoliczności, ludzie i wydarzenia mają ogromne znaczenie. W nieskończoność pojawiają się sytuacje z konfliktem oraz różnicą zdań. Jeśli jesteśmy w stanie coś zmienić, zróbmy to.

W wielu sytuacjach jesteśmy w stanie ograniczyć kontakty z osobami, z którymi relacje pozostawiają wiele do życzenia i dość często wpływają na nas negatywnie. Czasami nawał obowiązków, czy trudne decyzje życiowe wiążą się z generowaniem w nas stresu i próba podjęcia właściwego rozwiązania nakłada na nas dodatkową presję.

Warto pamiętać, aby starać się niwelować skutki nadmiernego stresu na bierząco. W sytuacjach kryzysowych znajdź czas na sport, spacer na świeżym powietrzu czy spotkaj się z osobami, które mają na Ciebie pozytywny wpływ.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *