Dlaczego złościmy się bez powodu?
Wszyscy doświadczamy najróżniejszych emocji. Wszyscy też się czasem złościmy. Jedni częściej lub silniej, inni rzadziej albo z mniejszą intensywnością. Złość jest naturalną reakcją naszego organizmu. Ale dlaczego złościmy się bez powodu?
Psychologia złości – skąd bierze się w nas gniew?
Złość to jedna z podstawowych, uniwersalnych wręcz ludzkich emocji. Na całym świecie ludzie doświadczają jej i okazują ją w ten sam, charakterystyczny dla naszego gatunku sposób. Psychologia opisuje emocję złości jako naturalną i automatyczną reakcję na ból fizyczny bądź psychiczny. Złościmy się, gdy czujemy się zagrożeni, odrzuceni lub gdy odczuwamy jakąś stratę. Dlatego też gniew nie pojawia się w izolacji od innych emocji. Jest raczej kolejną reakcją emocjonalną na pierwotne uczucie strachu, smutku lub frustracji.
Więc dlaczego złościmy się bez powodu?
Może czujesz się ciągle zły, sfrustrowany, podirytowany. Może szybko wybuchasz, a przynajmniej chcesz wybuchnąć, jednak się powstrzymujesz. Chciałbyś wiedzieć, skąd wynika ta złość, jednak nie znajdujesz odpowiedzi. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Musisz tylko ją odnaleźć.
Możliwe, że nie wysypiasz się zbyt dobrze. Albo masz zbyt dużo obowiązków na głowie. Możliwe też, że to początek zaburzeń lękowych lub zaburzeń nastroju takich jak depresja. Wbrew pozorom depresja to nie tylko smutek i płacz. Jej objawem, szczególnie wśród mężczyzn, może być również irytacja i obniżony próg gniewu. Złościmy się wówczas łatwiej i szybciej, a z równowagi potrafią nas wyprowadzić najmniejsze błahostki.
Jeśli Twoje wybuchy negatywnych emocji zaczynają niepokoić Ciebie lub Twoich najbliższych, warto zastanowić się nad pomocą specjalisty. Świadomość tego, co wywołuje w nas złość, umiejętność radzenia sobie z tą emocją i okazywanie jej w konstruktywny sposób są kluczami do sukcesu.